– I år håper vi å slå både fjoråret og Frederik II, sier russepresident på Glemmen videregående skole, Andreas Biedilæ.
Frir til byens bedrifter
I Fredrikstad skal elever fra Frederik II og Glemmen ut å banke på dører 11. mars. På Glemmen er 107 russ som er påmeldt - nesten dobbelt så mange som i fjor.
– Vi synes det er veldig bra at engasjementet har vært såpass stort i år, sier Biedilæ og legger til at jo flere som er med på å gå, jo bedre er det.
– I snitt samler en bøssebærer inn 1.000 kroner, og i fjor ble det samlet inn mellom 50.000 og 60.000 kroner. Siden vi er nesten dobbelt så mange bøssebærere som i fjor har vi et håp om å runde 100.000 kroner i bøssene. I tillegg har vi startet en egen digital innsamlingsaksjon som er rettet mot næringslivet, og der er målet også 100.000. Vi begynner snart å sende ut henvendelser til bedrifter i hele byen, og håper at mange vil bidra, legger han til.
Samler inn i hele Østfold
Russ fra skoler i hele Østfold skal gå med bøsser, men til forskjellige datoer. Innsamlingen pågår de to første ukene i mars, og akkurat i Fredrikstad samarbeider elevene på Glemmen og Frederik II om innsamlingen.
– Det er et samarbeid med litt rivalisering, innrømmer Biedilæ.
– Vi har fordelt områdene i byen slik at vi ikke ringer på det samme huset to ganger, og samler jo inn penger til samme sak. Men det hadde vært veldig morsomt å slå Frederik II i år, avslutter han.
Glemmenrussen har også opprettet en Vipps-konto man kan sette inn penger på. Nummeret man bruker for å gi pender via denne løsningen er 421111 og «KMK Glemmen vgs» kommer opp som mottaker.
Tradisjon
Det har i mange år vært en tradisjon at årets russ tar med seg bøsser ut for å gjøre en god gjerning før russetida starter. Hvert år samles det inn penger til et nytt tema knyttet til kreft, og i år er fokuset på senskader. Hvert år får flere enn 32.800 nordmenn kreft, og i Østfold rammes over 2.000 personer av denne sykdommen. Sju av ti blir friske, men minst én av tre som overlever kreft blir rammet av senskader. Å leve med senskader kan bety et liv preget av smerter og begrensninger, ofte med en sorg over at livet ikke ble som man hadde tenkt.
– Russ over hele Norge er våre viktigste samarbeidspartnere når det kommer til bøssebæring, sier Janniken Klaveness som er aksjonsleder for Buskerud, Vestfold, Telemark og Østfold i Kreftforeningen.
– Vi setter pris på at de tar seg tid til å være med å støtte en viktig sak, og mange synes det er hyggelig å få en russeknute med mening i lua, legger hun til.
Kommentarer til denne saken