Vi er prisgitt at Frp snart får gjennom noe av det vi har jobbet for i 40 år. Når vi sitter i regjering må det skje noe, lyder kraftsalven fra gruppelederen i Fredrikstad bystyre, Bjørnar Laabak.
Les også: Øker sjansene for bompengekutt
Folk flest utålmodige
Han får nemlig servert meget dårlige tall i en fersk meningsmåling Sentio har gjennomført for Fredriksstad Blad i forbindelse med at det nå er nøyaktig 500 dager igjen til kommunevalget. Partiet som etter valget i 2007 satt med ordfører og totalt 17 mandater i bystyret, ville kun fått fem plasser i bystyret dersom det var valg nå (se grafikk). Det er to mandater mindre enn hva Frp har i dag, viser Sentio partibarometer.
Ap går også tilbake, og ville mistet tre mandater og endt på 23. Likevel ville de rødgrønne hatt klart flertall med Sp sine tre mandater og SVs ene. I tillegg ville Miljøpartiet de grønne kommet inn med to mandater. Høyre på sin side ville vunnet et mandat og fått 12 plasser i bystyret.
– Jeg er svært overrasket over målingene, men jeg mener noe av svaret ligger i at Frps politikk nasjonalt gir utslag i vår lokale måling. Folk flest har store forventninger når vi først kommer i regjering, men er både skuffet og utålmodige nå, sier han.
Les også: – Ikke så mye å glede seg over
Varsku til regjeringen
I 2007 vant Frp i Fredrikstad velgere på frontingen av nei til eiendomsskatt, men tapte i 2011 og gikk fra 17 til sju representanter i bystyret, som totalt teller 53 personer.
Laabak mener Frp, som gikk høyt på banen ved valget med nei til bompenger, må stå opp.
– Det minste Frp kan gjøre er å halvere bilistenes utgifter i den fremtidige bypakken, sier han.
Likevel ser ikke gruppelederen helt svart på situasjonen.
– Jeg er tilfreds med at dette bare er en meningsmåling og ikke et valgresultat. Det er fremdeles en god stund til valget, og med dette som pekepinn vet vi at vi har mye på jobbe med. Vi må bare bite tennene sammen, sier han.
Samtidig mener Laabak målingen er et varsku til Frps rikspolitikerne om at deres handlinger slår ut på lokale målinger, og at noe altså må skje.
– Fornøyd med kutt
Også Ap går tilbake, noe Laabak mener er «på sin plass».
– Den umiddelbare reaksjonen på resultatene er jo at folk i Fredrikstad er fornøyd med kraftige kutt i eldreomsorgen og dagtilbud, og at vi er for en politikk som tillater at folk sitter i gatene og tigger. At de altså synes situasjonen er grei, og det må vi ha respekt for.
På spørsmål om han kunne tenke seg å bli partiets ordførerkandidat, ler han litt.
– Dit har vi ikke kommet ennå. Vi får se, sier han.