Det var Hovedredningssentralen Sør-Norge som meldte om funnet av Johnny Arntzen lørdag ettermiddag klokken 15.15.

Han hadde da vært savnet av sine pårørende siden onsdag. Fredag ble det sendt ut en etterlysning etter Arntzen.

Han bodde i Fredrikstad, men var opprinnelig fra Herføl i Hvaler kommune.

Fant båten og Arntzen

– Svensk sjøredningstjeneste har bekreftet funn av savnedes båt, skrev Hovedredningssentralen på Twitter lørdag.

– Savnende bekreftes også lokalisert omkommet i forbindelse med vraket. Funn ble gjort på Norra Väderöarna. Innsats avsluttes.

Hovedredningssentralen opplyser til Fredriksstad Blad at det var dykkere som fant Johnny Arntzen.

– Vi fant den savnede i nærheten av båten, sier Cecilie Øversveen.

Det er foreløpig ikke kjent hva som var årsaken til den tragiske hendelsen.

Skulle til Skagen

Det var fredag ettermiddag at Hovedredningssentralen gikk ut med en etterlysning etter Johnny Arntzen og båten hans.

– Mannens pårørende har ikke fått kontakt med ham, sa kommunikasjonsrådgiver Anja Bakken i HRS Sør Norge til Fredriksstad Blad.

– Han gikk fra Herføl onsdag formiddag i en relativt liten fritidsbåt og skulle nedover Kosterfjorden og trolig videre langs svenskekysten. Målet var å krysse over til Skagen.

Senere ble det klart at Arntzen hadde dratt fra Grebbestad-området i Sverige i retning Skagen torsdag morgen.

Norra Väderöarna ligger utenfor Grebbestad i den svenske skjærgården.

Ildsjel

Både svensk og dansk redningstjeneste ble involvert i søket. Den svenske sjøredningstjenesten satte også inn et fly.

Også redningsskøyta RS 172 Ragnar Stoud Platou som holder til på Skjærhalden søkte etter Arntzen.

Johnny Arntzen har vært kjent som en ildsjel på Hvaler.

Han har vært involvert i en rekke prosjekter for å ta vare på kystlandskapet, og han har vært engasjert bevaringsarbeid på øya Heia og Akerøya.

Han var også leder i Torbjørnskjær fyrs venner, som har hatt som mål å restaurere fyrbygningene.

Pårørende ble varslet om funnet av Arntzen før informasjonen ble gjort offentlig. De har også samtykket til at dødsfallet ble gjort kjent.