Leserbrev Dette er et debattinnlegg, skrevet av en ekstern bidragsyter. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.
Fremskrittspartiet, med tidligere samferdselsminister Jon Georg Dale i spissen, dro i fjor høst kraftig i nødbremsen og stanset foreløpig utbygging av dobbeltspor fra Råde til Sarpsborg. Begrunnelsen var «de høye kostnadene» på 30 milliarder kroner.
Fredrikstad Frp og Laabak uttalte til Fredriksstad Blad: «Det er uaktuelt å bruke 30 milliarder på jernbane i Nedre Glomma».
Jeg registrerer nå med undring at et samlet Frp går inn for å bygge jernbane fra Fauske til Tromsø med en antatt prislapp på NOK 100 milliarder. Det årlige trafikkgrunnlaget på denne strekningen er antatt å være ca. 370.00 reisende. Østfoldbanen har til sammenligning ca. 1.500.000 reisende.
Laabak er en del av sentralstyret til Frp. Det er derfor rimelig å anta at han støtter dette forslaget.
Jeg tror svært mange i Fredrikstad-distriktet vil være interessert i å vite hvorfor han mener at 100 milliarder til et jernbane prosjekt i Nord-Norge med et minimalt trafikkgrunnlag er smart, mens 30 milliarder på dobbeltspor i hans egen region, til beste for dem som gir ham sin politiske støtte, er helt uaktuelt?
Dette høres underlig ut Laabak. Dette trenger en nærmere avklaring fra din side.

Frp-Laabak jubler over Dales krav om egenandel:Vil skrote neste etappe av bypakken og de 16 nye bomstasjonene
Kommentarer til denne saken