Leserbrev Dette er et debattinnlegg, skrevet av en ekstern bidragsyter. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.
Furutun saken har fått bred omtale i det siste. Mange har involvert seg, og det har kommet frem flere nye opplysninger. Blant annet har til og med likestillings- og diskrimineringsombudet engasjert seg.
Saken har utvilsomt utviklet seg siden den første gang ble fremlagt for helse- og velferdsutvalget. Det vakte oppriktig stor bekymring for Høyre, Venstre og Kristelig Folkeparti at såpass mange interesseorganisasjoner ikke følte seg hørt underveis i prosessen. I formannskapet foreslo vi derfor at saken burde utsettes, og sendes tilbake for ytterligere vurderinger og brukermedvirkning.
Det er gledelig å kunne konstatere at både administrasjonen og bystyret nå valgte å utsette saken. Det er en seier for lokaldemokratiet, brukerne og de som er berørte. Høyre kommer ikke til å love at vi vil endre standpunkt ved annen gangs behandling av saken. Det skal vi vurdere på nytt når vi får den skikkelig utredet.
Det vi derimot kan love, er at vi mener berørte parter skal høres og spørres i slike prosesser. Et bredt saksgrunnlag gir størst mulighet for å fatte gode avgjørelser. I denne omgang var det en klok avgjørelse å utsette saken. Vi i Høyre skal i hvert fall gjøre vårt for å ta beslutninger på mest mulig riktig grunnlag. Takk for alle innspill så langt.

Høyre mener noen fikk mer informasjon enn andre i Furutun-saken
Kommentarer til denne saken