Knuste Gjøvik
(Gjøvik – FBK 18-32) – Jeg trives godt på Gjøvik, sa Tina Bjerke til FB mandag kveld. Onsdag viste hun hvorfor.
Heiet FBK frem.: Mange fra Fredrikstad hadde tatt turen til Gjøvik for å heie på FBK før denne avgjørende kampen.
Kjøp bildeF-b.no på Facebook og Twitter
Men det var ikke bare Tina som trivdes i Tranberghallen onsdag kveld.
Hele FBK-laget sprudlet fra start til slutt.
Lyktes med alt
– Nå fikk vi til det spillet vi har ønsket å spille hele sesongen, smilte Ida Wernersen etter kampen.
Hun ble kåret til FBKs beste spiller.
– Jo, det gikk greit i dag, sier hun og skynder seg å legge til at det slett ikke bare var henne som lyktes.
Hele laget storspilte, og bortsett fra at Gjøv ik ledet 1-0, var det gjestene fra Fredrikstad som bestemte alt.
– Litt nervøst var det i starten, men nervene roet seg etter hvert, sier Ida.
Sikker på seier var hun ikke før det gjensto tre–fire minutter av kampen.
Men med en timålsledelse burde hun ikke engstet seg
Den første av flere
– Det er flere viktige kamper igjen, minner Martine Hovden om.
Men hun er glad for at FBK tok med seg begge poengene hjem fra Gjøvik.
Martine scoret ikke mindre enn seks av sitt lags 32 scoringer, og var en stadig trussel for Gjøvik-forsvaret helt til hun noen minutter før kampslutt takket for seg etter en smell.
– Det gjør ikke noe så lenge vi vinner, smiler hun.
Stoppet storscoreren
Gjøviks beste spiller, Jaqueline Anastacio, ble sitt lags toppscorer, men fikk ikke dominere på samme måte som hun har gjort mot andre motstandere.
– Med henne vet man aldri. Hun kan feie inn en rekke mål på kort tid. Derfor var jeg ikke helt trygg før noen minutter var igjen å spille, sier Tina Bjerke.
Men det var ikke bare utespillerne som skal ha ros for kampen mot Gjøvik.
FBKs målvakt Ekatarina Dzhukeva har også sin del av æren for storseieren. Hun plukket ned svært mange baller, og hadde gode parader. Noen gangen med hjelp av stolper og stenger. Men det skal en god målvakt ha.
Skapte stemning
Det var ikke bare FBK jentenes innsats på banen som blåste hjemmepublikummet så å si ut av Tranberghallen.
Busslasten med supportere fra Fredrikstad med trommeslagere trompet gjorde sitt til at stemningen var høy kampen gjennom.
Og da sluttsignalet gikk, var det selvsagt stor glede på banen og tribunen.