Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Vil vinne med Ibsen

IBSENS DAMER

Salige Henrik Ibsen er mannen som kanskje fører disse skolejentene til topps i årets Holbergpris-konkurranse. Fra venstre: Madeleine Ulsness, Camilla Brække, Ulrikke Mathisen og Helena Krogstorp.
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Har de unge peiling på Ibsen? Det skal denne gjengen finne ut når de deltar i Holbergprisens skolekonkurranse.

– Det er Ibsenår i år, og vi vil finne ut om ungdommer har lært noe om ham. Det bør de ha gjort, sier 18 år gamle Ulrikke Mathisen.
Hun går siste året på medielinjen ved Glemmen videregående skole. Der skal elevene nok en gang kjempe om førsteplassen i Holbergprisens skolekonkurranse.
– I fjor forsket vi på hvordan ungdommer oppretter vennskaps- og kjærlighetsforbindelser gjennom mediene, forteller Camilla Brække. I år skal hun være med i gruppen som konkurrerer med Ibsen som tema, mens andre to andre elevgrupper på Glemmen tar for seg de unges forhold til østfolddialekten.

Dialekter i skuddet

I forrige uke var det "kick-off" for Glemmen-elevenes deltagelse i Holbergpris-konkurransen. Førsteamanuensis Arne Torp foreleste om dialekter, mens Siri Breistein, ansvarlig for "Holbergprisen i skolen", kom for å informere om konkurransen.
– Det er et årlig skoleprosjekt som skal skape interesse for humanistiske fag som norsk, samfunnsfag og engelsk, forteller Breistein, og trekker paralleller til Abelpris-konkurransens ditto betydning for realfagene.
Elleve skoler deltar i Holbergpris-konkurransen. I fjor gikk Glemmen-elevene nesten til topps. De ble slått av Vennesla-elever som leverte et prosjekt om dialekt.
I år er det flere av konkurransedeltagerne som satser på dialekt, mens Ulrikke & co. fra Glemmen er alene om Ibsen.

Spør medelevene

– Vi skal sende ut spørreskjema på skolen, lage film og statistikker, opplyser Ibsen-jentene. I fjor spurte de ut 300 av sine medelever om kjærlighet og vennskap. Grunnlaget for undersøkelsen er godt:
– Her er det ille mange forskjellige folk, konstaterer ung-forskerne.
Første november må de være i land med både film og forskningsrapport. To uker senere er bedømmingen klar, og i slutten av november avsluttes skolekonkurransen med prisutdeling og flott middag.

Publisert tirsdag 05. september 2006 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 05. september 2006 kl. 00:00.

Annonse

Kommentarer (0)

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:00 og kl. 23:59

Snarveier

Hendelseskart Hendelseskart

Se hvor ulykkene skjer.

Skattelister Skattesøk

Søk i skattelistene.

Bildeserier Bildeserier

Se våre bildeserier.

Quiz Quiz

Test dine kunnskaper i våre lokale quizer!

Dette går du med i høst

Slakter Kurans forslag: Helt høl i hue

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

mittfb - lesernes egne nyheter

2 hannkatter gis bort.2 hannkatter gis bort.

2søte katte brødre,gis bort.

Torunn Hansen

11

Vil du være med på laget vårt?Vil du være med på laget vårt?

Håndball Gresvik IF Jenter 2000

Stineg

1

St.Croix på Villmarks-impulsSt.Croix på Villmarks-impuls

Onsdag 1.september inviterte vi alle klubbens medlemmer på ”Villmarks-impuls” i Torsnes.

St.Croix Innebandyklubb

11

Nyheter på tv/radio

Al Jazeera Int.: 05:00 News
P3: 05:00 Dagsnytt
P1: 05:00 Dagsnytt
BBC World: 05:00 BBC World News
TV5 Frankrike: 05:00 C dans l'air

» Gå til TV Guiden

HURRAHURRA

Hipp hurra for verdens beste mamma som fyller år i dag. Jeg vil ønske deg...

geckoline

Jasmin 4 ÅrJasmin 4 År

Jasmin Holmboe fylte 4 år 30.08. Håper du får en fin bursdagsfeiring Lørdag! Hilsen Mamma,...

voodoo

4 år4 år

Hipp hurra for jenta vår Aurora Riis Hansen som fyller år i dag stor bursdags...

run-h6@online.no

1år1år

fyller vår herlige lillebror Ola-Amandus Tvete-Strømnes. Du er en krabat full av iver og fart, nysgjerrig...

itvete

Annonse