Vandring blant juletrærne Mamma Tine Mæhlum skulle bestemme det endelige valget av juletre, og fant et lite, sjarmerende tre blant de mange hundre. Minstesønnen i rødt, Åmund (2), var mest opptatt med godteriposen han hadde fått av nissen, mens Brage (4) og pappa Tor-Erik sagde det utvalgte treet. Alle foto: Jon-Olav Nesvold

Kjøp bilde

Vil skape tradisjon med juletrehugst

Nye tradisjoner skapes hver eneste jul, og for familien Mæhlum fra Moss innebærer de nye tradisjonene å hugge sitt eget juletre.

Annonse

Brage fikk sage Lille Brage på fire år fikk hjelpe pappa med å sage ned juletreet.

Kjøp bilde

Fikk godteri Julenissen fra Lions ga bort godteri til Åmund og Brage, og dette til den store gullmedalje.

Kjøp bilde

Pølser og gløgg Inne i lavvoen til Lions var det muligheter for å grille pølser på bål, og drikke gløgg og kaffe. Brage, Åmund og mamma Tine koste seg veldig med pølsegrillingen.

Kjøp bilde

Velbrukt lavvo Denne lavvoen ble bygget av Lions Club i Råde, og er blitt brukt til mange aktiviteter, både bursdager og utdrikningslag. Nå var den til disposisjon for sultne familier på juletrejakt.

Kjøp bilde

F-b.no på Facebook og Twitter



Annonse

Julen nærmer seg med stormskritt, og med den følger flere tradisjoner mange rett og slett ikke kan unnvære.
På Tomb er Lions Club i gang med den årlige juletrehugsten for juleglade familier.
Tine og Tor-Erik Mæhlum var i går på juletrejakt sammen med barna Brage (4) og Åmund (2), og de fant til slutt det perfekte juletreet.

Hugd ett år tidligere

– Det er mor som bestemmer hvilket tre det blir, smilte pappa Tor-Erik, og gikk til å sage for fullt på det heldige utvalgte. Sønnen Brage fikk også sage for aller første gang, men syntes det var enda mer stas at nissen kom og ga han og broren godteripose.
– Vi har hugd tre ett år før, så vi prøver å lage en tradisjon ut av det, slo Tine fast.
Rundt de mange hundre grantrærne glimret den kritthvite snøen i dagslyset, og hjalp til å understreke at nå er julen like rundt hjørnet.

Askepott hører med

Familien Mæhlum har fast tradisjon med å feire julen sammen med mormor og morfar hvert eneste år, og det synes barna Brage og Åmund er stor stas.
– Det er godt for dem å få timed familien, mener pappa Tor-Erik, men Brage er bestemt på at det er pakkene som er det beste med julen.
– Jeg har snakket med nissen og sagt at jeg ønsker meg en fjernstyrt dinosaur, fortalte fireåringen, og kunne forsikre at han hadde vært veldig snill gutt hele året, noe pappa kunne bekrefte.
– På julaften får barna ligge og se på tegnefilmer og bare kose seg. Askepott med nøttene er også veldig viktig, for meg også, smålo Tine.

Pappa er nisse

For den tradisjonstro mossefamilien er det ribbe og medisterkaker som må stå på bordet på julaften, men Åmund og Brages naturlige entusiasme for alle pakkene gjør at middagen må kortes ned litt, ifølge Tine.
– Også er det jeg som er julenisse, forklarte Tor-Erik lurt.
Julenissen dukker også opp med julestrømper fulle av godteri til de to små, og det er stor stas.
– Nei, det blir ingen jul uten julestrømper, slo Tor-Erik fast mens de i går trasket langs stien opp mot Lions velbrukte lavvo for å grille pølser og drikke gløgg.

For tidlig jul

Som mange andre, liker ikke Tor-Erik og Tine at julen starter så tidlig på grunn av det selgende markedet.
– Ja, den starter for tidlig, dessverre, sa de begge to, men takket være etterlengtet snø og hyggelige juleforberedelser har julestemningen endelig slått rot i dem begge.
– Vi har laget en snømann i år allerede, smilte Tine, og toåringen Åmund skrøt av at den var stor og fin. Inne i lavvoen satt flere familier og koste seg med gløgg og pølser, og det luktet jul lang vei.
– Julen er en ordentlig koselig familietradisjon for oss, klargjorde Tine og Tor-Erik Mæhlum smørblidt blant de grønnglitrende juletrærne i skogen i Tomb.

 

Bli tilhenger av Fredriksstad Blad på Facebook: