Stopp Sykehuset Østfold vil verken se nyfødte babyer eller søsken av syke barn i vestibylen. Titakene er gjort for å hindre smitte av svineinfluensa. FOTO: Hans-kristian Valnes
Kjøp bildeVil ikke ha pårørende på besøk på nyfødtavdelingen
Barn får ikke lov til å besøke nyfødte eller syke søsken på sykehuset.
F-b.no på Facebook og Twitter
Skiltet i vestibylen på Sykehuset Østfold (SØ) gir klar beskjed: Stopp spredning av influensa!
Barn ingen adgang
Sykehuset ønsker å begrense svineinfluensasmitten.
Det betyr blant annet at søsken ikke får se sin ferske lillebror eller lillesøster.
– Ikke alle nybakte foreldre respekterer denne restriksjonen. Men vi oppfordrer nå sterkt til at søsken blir hjemme. Vi stenger ikke søsken eller besteforeldre ute for å være slemme, men for å beskytte de nyfødte, sier Hilde Hoel, leder av kvinneklinikken på SØ.
Hilde Hoel viser til at de nyfødte babyene gjennom amming er beskyttet mot antistoffer.
– Likevel er det viktig å skjerme det nyfødte barnet – også når det kommer hjem. Er søsken snørrete, hold dem litt unna. Og kanskje sett på et munnbind, sier Hoel.
LES OGSÅ: LES OGSÅ: Anbefaler sprøyte til hele folket
LES OGSÅ: Ring før du ringer møter opp på legevakten
LES OGSÅ: Her stikkes det allerede
Ble strenge i sommer
– Siden august har vi anbefalt foreldre om ikke å ta med søsken av barn på barneavdelingen og søsken av nyfødte på barsel, sier kommunikasjonsdirektør ved SØ, Anne Grethe Erlandsen.
– Hvordan har reaksjonen på en slik upopulær anbefaling vært?
– Vi har den siste tiden fått en større forståelse for våre tiltak. Det var ikke like lett i sommer, svarer Erlandsen.
Sykehuset Østfold anbefaler heller ikke foreldre å ta med sine nyfødte i vestibylen med tanke på eventuell smittefare.
Også generelt vil Sykehuset Østfold nå ha minst mulig besøk av pårørende.
Ber om forståelse
Færre personer i sykehuset reduserer risikoen for smittespredning.
Sykehuset oppfordrer de strengt nødvendige besøkende til å foregå i lokalene utenfor sengepostene, der det er mulig. Videre vil sykehuset bare ha en til to besøkende per pasient om gangen.
– Pasienter er per definisjon syke, og er da mottagelige for infeksjon. Det at mange mennesker samles er også en risikofaktor for å spre sykdom, opplyser Erlandsen.
Og legger til:
– Vi ber om forståelse for situasjonen og begrensningene vi må sette i forhold til denne. Er pårørende i tvil, ta kontakt med sengeposten for råd om eventuelle forholdsregler.
Personer med influensasymptomer må ikke besøke pasienter. Det samme gjelder personer som nylig (siste fem dager) har vært i kontakt med influensapasienter.
Ingen får intensivbehandling
SØ startet i går, som FB tidligere har skrevet, med å legge ut på nettet hvor mange pasienter de har innlagt med svineinfluensa.
Hver ettermiddag kommer tallene.
– Det er viktig for oss med åpenhet for å gi et korrekt bilde av situasjonen. Vi legger derfor daglig ut en oversikt som viser innlagte pasienter med bekreftet smitte av ny influensa A, melder Erlandsen.
Klokken tre i går ettermiddag var det ingen pasienter som trengte intensivbehandling. Men 12 voksne og 2 barn var innlagt med svineinfluensa.