Rådmann Lasse Hansen
Kjøp bildeVil bosette 50 flyktinger i år
Staten ser helst at Fredrikstad tar i mot 100 flyktinger i år. Rådmannen går inn for å ta i mot 50, ti flere enn i fjor.
Flere enslige unge
De fleste av flyktningene som i løpet av året skal bosettes i norske kommuner, omkring 10.000, kommer fra Eritrea, Afghanistan, de palestinske områdene og Somalia. Over halvparten er enslige. De aller fleste er unge menn.
F-b.no på Facebook
I innstillingen til møtet i Oppvekstutvalget og Sosial- og omsorgsutvalget i Fredrikstad kommune 3. mars skriver Rådmannen at 50 flyktninger vil utgjøre en økning på totalt ti personer fra 2009.
Flere enslige mindreårige
IMDI anmodet i september i fjor Fredrikstad kommune om å bosette 100 personer (én prosent) av de omtrent 10.000 flyktningene som i løpet av 2010 skal bosettes i norske kommuner etter en tid i asylmottak. (Fredrikstad har omtrent halvannen prosent av Norges innbyggertall.)
Bystyret vedtok i mai 2009 at Fredrikstad skulle motta 40 flyktninger i år, hvorav ti enslige mindreårige. Av de hundre IMDI ba Fredrikstad om å bosette, var 20 enslige mindreårige.
Fremskrittspartiet i Fredrikstad går ikke uventet mot å bosette flere flyktninger i kommunen – av kostnadshensyn.
– Store kostnader
– Selv om det følger med et statlig tilskudd på mellom fem og seks hundre tusen per bosatt flyktning som skal dekke utgifter de fem første årene, ser vi at kostnadene for kommunen etter denne perioden er store, sier gruppeleder Bjørnar Laabak (Frp), og hevder at 36 prosent av sosialhjelpsutbetalingene går til flyktninger, selv om de utgjør 16 prosent av sosialhjelpsmottagerne i kommunen.
– Dette viser at det er vesentlig høyere kostnad forbundet med flyktninger som ikke blir selvhjulpne sammenlignet med øvrig befolkning.
Laabak har likevel liten tro på at Fredrikstad Frps holdning får politisk flertall.:
– Subsidiært vil vi stemme for at bystyrets opprinnelige vedtak om å bosette 40 flyktninger, hvorav ti enslige mindreårige.
– Dyrere å si "Nei"
Gruppeleder i Fredrikstad Arbeiderparti, Jon-Ivar Nygård, mener Frps holdning er korttenkt.
– Vi har grunn til å tro at et absolutt nei til å bosette flyktninger i lengden vil bli dyrere enn å ta i mot 50, som Rådmannen går inn for, sier Nygård, som vil støtte Rådmannens forslag.
– Det er ikke slik at færre innvandrere kommer til Norge og Fredrikstad selv om vi i Fredrikstad og i andre kommuner sier nei til bosetting av flyktninger.
Han tror tilflyttingen både av innvandrere og andre til Fredrikstad blir like stor, siden Fredrikstad er en attraktiv tilflyttingskommune.
– Forskjellen blir bare at uten et godt samarbeid mellom norsk kommuner og Staten om bosetting av flyktninger vil trolig de innvandrerne som kommer være mindre integrert, og i større grad stå utenfor arbeidsmarkedet. Dermed vil de i større grad trenge sosialhjelp, sier Nygård.