SLANKEGEVINST

SLANKEGEVINST: Vigdis Lindberg fra Torsnes mener at det beste med å ha gått ned i vekt er den helse- messige gevinsten. (Vidar Henriksen)

Kjøp bilde

Vigdis gikk ned 33 kilo på 17 uker

Hun kuttet ut sukkerfri cola og begynte å gå lange turer langs veien. Nå gleder Vigdis Lindberg (35) seg for første gang på lenge til badesesongen.

Annonse

JULEN 2009: Dette bildet ble tatt av Vigdis Lindberg til jul i 2009.

Kjøp bilde

DEN GLADE VANDRER: Hver dag legger Vigdis Lindberg ut på en spasertur. Det har resultert i at kiloene har forsvunnet langs landeveien. Foto: Vidar Henriksen

Kjøp bilde

F-b.no på Facebook og Twitter



Annonse

Dette er ikke en slankehistorie sakset fra et ukeblad etter julefeiringen.

Men historien om tobarnsmoren Vigdis Lindberg (35) fra Torsnes som har fått seg et nytt liv ved å legge om kostholdet og ikke minst trimme på egen hånd. På 17 uker har hun gått ned utrolige 33 kilo.

– Jeg er et bevis på at det nytter å gå ned i vekt uten å dytte i meg slankepulver eller bruke timevis på et treningsstudio, sier hun tilfreds.

Tok et oppgjør

Lindberg er ikke til å kjenne igjen fra fotografiet hun viser oss fra julen. Hun tok et oppgjør med seg selv, men i motsetningen til tidligere forsøk på å gå ned i vekt, så hadde hun en ny strategi.

Les også: Trente seg frisk

– Uten motivasjon nytter det ikke. Det er kun deg selv det kommer an på, sier hun.

Ut i snøføyken

Det var i midten av januar hun bestemte seg.

– Jeg begynte å gå turer langs veien i Torsnes – uansett vær, sier hun om de første rusleturene som hun tilbakela i snøføyken i nesten 20 minusgrader. Hun presset seg til 50 minutters lange spaserturer hver dag.

– Naboene trodde først jeg var blitt gal, men etter hvert så de jo at jakken min bare ble større til meg for hver tur jeg gikk, ler hun.

Les også: Gode grunner til IKKE å slanke seg

– Var det mat og drikke du måtte forsake på din vei ned?

– Det viktigste var nok at jeg droppet å drikke en og en halv liter «Pepsi Max» hver dag. Jeg var avhengig av en drikk som har et søtningsprodukt som gjør at du får lyst på alt som er søtt, sier Lindberg, som også har kuttet drastisk på pasta og poteter.

Mange måltider

35-åringen legger ikke skjul på at den tidligere kroppsvekten også hadde satt sine spor på rygg og kne. Det var også en bidragende årsak til at hun ville bli kvitt den gamle matchvekten i klesstørrelsen XXL.

Les også: Jeg har fortsatt plass til R´en

Nei-mat som biff, pølser og potetgull ble byttet ut med kylling, kalkun, rød og hvit fisk.

– Men jeg har aldri sagt til et menneske at jeg slanker meg Kun at jeg har vært bevisst på å legge om kostholdet, sier Lindberg tilfreds med sitt nye liv.

– Måltidene er mange, men riktige. Faktisk savner jeg heller ikke godteri på lørdagskvelden lenger. Alt i livet kan bli en vane, eller rettere sagt en uvane, sier hun og legger heller ikke skjul på at selvbildet har blitt bedre etter at kiloene etter hvert har forduftet langs landeveien.

Kroppen kom i ulage

Nå gleder hun seg for første gang på flere år til badesesongen.

– At jeg har kuttet ut nattvakten har nok også bidratt til at jeg har klart dette. Kroppen kom i ulage og det jeg sist tenkte på når jeg våknet utover formiddagen var å trimme.
Du blir sliten og trett av å jobbe i turnus, sier hun og forteller at det har vært hjerte, karsykdommer og diabetes i den nærmeste familien.

Les også: 55 kilo lettere

– Jeg vil jo gjerne oppleve og se ungene vokse opp. Mitt mål har aldri vært å se ut som en Hollywood-frue, men å ha en helsemessig forsvarlig kropp, understreker hun og forteller samtidig at hun har ambisjoner om å gå ned ytterligere noen kilo i løpet av sommermånedene.

Går lengre turer

Lindberg røper at hun underveis har rådført seg med Darren Treloar, den tidligere Stjernen-treneren som nå jobber som personlig trener.

– 99,9 prosent av fortjenesten er det Vigdis som har stått for. Hun har vist en imponerende vilje til å legge om livsstilen sin. Nå kan alle se resultatet, skryter han. Lindberg har fått enkle treningsøvelser hun gjør ved siden av gåturene. Og om dere tror hun fremdeles går 50 minutter hver dag, tar dere feil. Turene er økt til 70 minutter.

– Men jeg føler meg ikke som en treningsnarkoman av den grunn. Jeg nyter hver meter jeg går ...

Les også: Trente seg frisk

Les også: Gode grunner til IKKE å slanke seg

Les også: Jeg har fortsatt plass til R´en

Les også: 55 kilo lettere

Har du lignende erfaringer? Del de med andre i kommentarfeltet under!

 

Bli tilhenger av Fredriksstad Blad på Facebook: