- Vi er i sjokk
Fredrikstad-fastlege og polakk Zbigniew Stanislaw Gorski finner ikke ord.
F-b.no på Facebook og Twitter
Det var litt over klokken ni i dag tidlig at Zbignew S. Gorski fikk melding om at flyet med Polens president, Lech Kaczynski, hadde styrtet.
De siste meldingene er at foruten president var også sentralbanksjef, hærsjef, presidentens stabssjef og presidentens kone om bord i flyet som styrtet i Russland
NTB melder at ifølge guvernør Sergei Antufiev i Smolensk var det ingen overlevende i flystyrten.
Han bekrefter at også Kaczynski er blant de omkomne.
Mulig 87 omkomne
– Flyet traff tretoppene, styrtet og delte seg i flere deler, sier han til fjernsynskanalen Russia-24.
Det er uklart hvor mange som var om bord i flyet, men ifølge russiske medier er det snakk om minst 87 omkomne.
Gorski inviterer til minnesmesse i den katolske kirken i Fredrikstad klokken seks i kveld.
- Det er åpent for alle som ønsker å komme sammen i denne sorgen.
– Som å miste kongehuset
Nyhetsbyrået Itar-Tass melder nå at ingen av de 87 personene i russiskbygd Tupolev-fly overlevde.
– Vi er i sjokk. Det er helt utrolig at noe slikt skal kunne skje. Det er som å miste hele kongehuset, mener Gorski som er leder for den polske foreningen i Fredrikstad.
Cirka 500 polakker bor her i byen.
Ifølge NTB var flyet var på vei fra Warszawa i Polen til Smolensk vest i Russland. Det styrtet like før landing, opplyser russiske styresmakter til Itar-Tass.
– Det blir også minnemesse i den katolske kirken i morgen, sier Gorski.
Da FB kontaktet satt han og så på polsk tv.
– Jeg finner rett og slett ikke ord, sier fastlegen.
Les også:
Polen mistet presidenten og militærledelsen
En ukes landesorg i Polen
Fakto om president Lech Kaczynski
Pilotsvikt kan ha forårsaket flystyrt