Reagerer kraftig: REAGERER KRAFTIG – Det er blitt utarbeidet rutiner for hvordan man skal håndtere mobbeepisoder, men det virker som praksisen varierer kraftig fra skole til skole, sier Tom Dreyer, nestleder i Fredrikstad SV og medlem av oppvekstutvalget. ARKIVBILDE: MARIANN DYBDAHL
Kjøp bildeVarsler politiske grep mot mobbing
Tom Dreyer (SV) varsler politiske grep. Flere lokale mobbesaker har gjort sterkt inntrykk.
F-b.no på Facebook
Tre alvorlige mobbesaker, knyttet til to ulike skoler i lokalmiljøet, er den siste tiden blitt omtalt i Fredriksstad Blad. I samtlige tilfeller skal det over flere år ha dreid seg om både slag, spark og trusler.
- Nå må mobbingen bli tatt på alvor
- Fikk høre at jeg burde skaffe brilleforsikring til sønnen min
– Jeg er både skuffet og veldig overrasket over at vi er nødt til å lese om slike saker i et såpass stort omfang. Det må tyde på at det er noe som ikke fungerer i skolesystemet, sier Dreyer, nestleder i Fredrikstad SV og medlem av oppvekstutvalget i kommunen.
– Stort sprik blant skolene
– Vi har rutiner og et klart regelverk for hvordan mobbeepisoder skal håndteres, og når verktøyet er der for å unngå alvorlige mobbesaker, blir det håpløst å stadig vekk lese om nettopp slike saker, sier han.
– Blir rutinene og regelverket fulgt, skal man slippe å havne i situasjoner hvor barn og foreldre føler seg maktesløse overfor én eller flere mobbere. Men det virker som det er et stort sprik i forhold til hvordan skolene praktiserer dette verktøyet, tilføyer Dreyer.
Kan forsterke regelverket
Skolen er porten til kunnskapens verden. Her skal det være trygt og godt. Er det ikke det, må politikerne gjøre nødvendige grep, mener Dreyer.
– Vi kan ikke leve med at det blir avdekket flere alvorlige mobbesaker ved skolene våre. Hittil er tre saker blitt omtalt i avisen, og det er tre saker for mye. Nå må vi ta politisk affære, sier Dreyer.
I forrige uke klargjorde skolesjef Stein Krogsrud for hvilke rutiner som gjelder i mobbesaker.
– Har man ikke noen muligheter utover det Krogsrud har trukket frem, må vi vurdere om vi skal forsterke rutinene og regelverket til kommunen. Vi bør blant annet vurdere om vernet til offeret bør bli enda sterkere, sier Dreyer.
Les også: Rektorer: - Synes vi er nøye
- Nå må mobbingen bli tatt på alvor
- Fikk høre at jeg burde skaffe brilleforsikring til sønnen min