Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Stoltenberg beskyldt for å være maktarrogant


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Oslo (NTB-Steinar Schjetne og Svein Kristoffersen): Opposisjonen er sikker på at statsminister Jens Stoltenberg (Ap) har brukt trusler om kabinettsspørsmål for å få vedtatt forslag om avgift på biodiesel.

I finansdebatten i Stortinget torsdag nektet statsministeren å svare på spørsmål om han hadde stilt internt kabinettsspørsmål i regjeringen på den kontroversielle avgiften på biodiesel.
Det var Senterpartiets finanspolitiske talsmann Per Olaf Lundteigen som fikk de parlamentariske lederne i opposisjonspartiene til å få vann på mølla. Han etterlot seg et stort spørsmål i stortingssalen da han sa at han kom til å stemme for en avgift han er imot, fordi alternativet var en regjering ledet eller støttet av Høyre.
Partilederne i opposisjonen tolket ham sterkt i retning av at statsminister Jens Stoltenberg hadde lagt regjeringens eksistens i potten for å få gjennom viljen sin.
Hadde statsministeren virkelig stilt et internt kabinettsspørsmål på denne saken, ville opposisjonslederne vite, og tok i bruk store ord utenfor stortingssalen: Maktmisbruk og maktarroganse, sa Siv Jensen (Frp) og Trine Skei Grande (V).
– Det parlamentariske demokratiet er satt ut av spill, sa Høyres finanspolitiske talsmann Jan Tore Sanner.
– Lundteigens uttalelser betyr at det må ha vært en diskusjon om regjeringen skal gå av hvis ikke Ap får gjennomslag for denne avgiften, sa Høyre-leder Erna Solberg inne i stortingssalen og ba Stoltenberg avklare.

– Normal prosess

– Forslaget er behandlet på helt vanlig måte i regjeringen, med alle de tre stortingsgruppene, parlamentariske ledere og finanspolitiske talsmenn til stede. Men jeg svarer av prinsipp ikke på de indre prosessene i regjeringen. Hadde jeg gjort det én gang, ville jeg aldri fått fred, sa Stoltenberg.
Han konstaterte at alle de tre regjeringspartiene har deltatt i "en helt normal budsjettprosess" og står samlet bak budsjettforslaget som skal vedtas i Stortinget.
Representanter fra de andre regjeringspartiene sier til NTB at det ikke er blitt truet med noe kabinettsspørsmål under regjeringsdrøftelsene, men legger ikke skjul på at biodieselavgiften har vært en vanskelig sak, samtidig som de understreker at de tre partiene er blitt enige om et budsjett som alle støtter.
– Vi får vel ikke mer ut av statsministeren om dette. Jeg konstaterer at Lundteigen treffer spikeren på hodet når han sier at regjeringen har bestemt seg og det er regjeringen som styrer Norge, sa KrF-leder Dagfinn Høybråten.

Klimabudsjett

– Regjeringen foreslår et statsbudsjett for arbeid, velferd og bærekraft, konkluderte statsministeren.
Han framhevet dessuten klimapolitikken som et viktig satsingsområde for regjeringen neste år. Bevilgningene til karbonfangstprosjektet på Mongstad økes med et milliardbeløp, det stilles 140 millioner kroner tilgjengelig for bedrifter som utvikler teknologi rundt miljøvennlige energikilder, og regjeringen foreslår en grønn skattedreining.
– En av grunnene til at vi har autodieselavgift er at det bidrar med betydelige inntekter til fellesskapet og er forenlig med prinsippet om at forurenser betaler. Det er galt med mange milliarder kroner i skattesubsidier til denne type veitrafikk, sa Stoltenberg.
Målet om "arbeid til alle" gjennomsyrer hele statsbudsjettet. Selv om Norge har kommet bedre ut av det enn de alle fleste andre land, er det altfor tidlig å avlyse den verdensomspennende økonomiske krisen, ifølge Stoltenberg. (©NTB)

Publisert torsdag 26. november 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert torsdag 26. november 2009 kl. 20:20.

Annonse

Kommentarer (0)

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:00 og kl. 23:59

Snarveier

Hendelseskart Hendelseskart

Se hvor ulykkene skjer.

Skattelister Skattesøk

Søk i skattelistene.

Bildeserier Bildeserier

Se våre bildeserier.

Quiz Quiz

Test dine kunnskaper i våre lokale quizer!

Trulsen i blått - Hoås får rødt

Filmtrailer: «The Blind Side»

Bli med "hjemmebesøk" i FFK-leiren

Filmtrailer: «En helt vanlig dag på jobben»

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

mittfb - lesernes egne nyheter

FBK-Bjørnar og FBK-SolaFBK-Bjørnar og FBK-Sola

Topphåndball i helgen

FBK

Den store utfordringenDen store utfordringen

Følgende innlegg om demokratiske prinsipper sto på trykk i Fredriksstad Blad onsdag 10. mars

perelling

Østfoldmestere fra HvalerØstfoldmestere fra Hvaler

Guttelaget fra Hvaler Ungdomsskole vant Østfoldmesterskapet i volleyball

Hvaler Ungdomsskole

Renato og Patrick RagoneRenato og Patrick Ragone

Dansemusikk nå hver lørdag

Bryggetaket

Nyheter på tv/radio

NRK 2: 00:40 Oddasat
NRK 2: 00:55 fra Oslo og Akershus
NRK 2: 00:55 Distriktsnyheter
P1: 01:00 Dagsnytt
Al Jazeera Int.: 01:00 News

» Gå til TV Guiden

Cornelius 9 årCornelius 9 år

Hipp hipp hurra for den kule gutten vår Cornelius M. Kjelsaas som fyller 9 år i dag. Håper du får kjempe morsom bursdagsfest. Vi er kjempe glad i deg. Bursdagsklemmer fra mamma,pappa og Nathalie!

Torill

Helene Sofie Kristensen fyller 6 år!Helene Sofie Kristensen fyller 6 år!

vi vil gratulere jenta vår Helene Sofie Kristensen som fyller 6 år den 16.mars. vi er veldig glad i deg. stor bursdagshilsen fra mamma , pappa ,mormor, bestefar og onkel sverre.

sidselk1@start.no

WALTHER 1 ÅR ;)WALTHER 1 ÅR ;)

Kjære lillegull! Gratulerer så mye med 1 årsdagen 12. mars. Du blir bare mer og mer morsom for hver dag som går!! Vi er veldig glad i deg!!!!! Beste ønsker fra mamma, pappa, storebror, besteforeldre og oldemor:)

annce

Max Philip fyller 2 årMax Philip fyller 2 år

Vår kjære sønn fyller 2 år den 16. Mars 2010. Tenk at du nå alt er 2 år, oi oi som tiden flyr. Max Philip gleder seg veldig til å bli storebror til sommeren.

trondz

Les avisen på mobilen

Les f-b.no på mobilen
mobil.f-b.no

Få tilsendt linken i en tekstmelding på mobilen din
Ditt mobilnummer:

Meldingen er gratis

Annonse