ERKJENTE ALTSarpsborg-kvinnen som dumpet disse søte kattene i Fredrikstad sentrum, har erkjent straffeskyld. Saken er nå blitt oversendt påtalemyndigheten. ARKIVFOTO: OLE-MARTIN GRAV
Kjøp bildeSarpsborg-kvinne dumpet katter i Fredrikstad
Politiet har funnet ut hvem som stoppet i sentrum og nådeløst dumpet fire katter og kjørte over én av dem. Det vitner trodde var en mann, viste seg å være en kvinne...
F-b.no på Facebook og Twitter
I midten av juli ble kattemor og tre kattunger dumpet ved branntomta i Storgaten.
– Vi har nå oppklart kattesaken. Personen ble sporet fra opplysninger vi hadde, og i avhør erkjente kvinnen det hele, sier krimsjef Ivar Prestbakken.
Les også: Dumpet og kjørte over katter
Ble overkjørt og drept
Da kattene ble dumpet, hadde klokken passert ti på kvelden. En bilfører stoppet plutselig i Storgaten og lempet kattene ut av bilen. Kattungene skvatt i alle retninger, og foran flere sjokkerte vitner ble én av dem overkjørt og drept da bilføreren stakk raskt fra stedet.
Bilnummeret ble registrert og føreren anmeldt. Det var «ingen tvil» om at det var en mann. Men nå viser det seg at det faktisk var en kvinne som dumpet kattene i sentrum.
– Hun er 31 år og bor i Sarpsborg. Utfra det hun har forklart kan det tyde på at noen barn tok vare på en hjemløs katt, og så ble det et problem da katten fikk unger, sier Prestbakken.
Les også: Må presse politiet i kattesak
– Ventet til de kunne se
Da kvinnen kvittet seg med kattene, skal hun angivelig hatt en tanke bak det hele.
– Hun har forklart at hun ville at kattene skulle klare seg selv, og derfor ventet hun til kattungene var blitt såpass store at de kunne se. Hun har også sagt at hun ikke ville overlevere kattene til Dyrebeskyttelsen, for hun trodde at de ville ta livet av kattene, sier Prestbakken.
Hva slags straff kvinnen kan få, ønsker ikke krimsjefen å spekulere i.