Göteborgs ordfører Göran Johansson, Østfolds fylkesordfører Ole Haabeth og Oslos byrådsleder Erling Lae er enige om betydningen av togsatsingen gjennom Østfold. Foto: Trond Thorvaldsen

Kjøp bilde

Samlet om toget

Veien går gjennom Østfold – på raske skinner – er denne trioen enig om.

Annonse

F-b.no på Facebook og Twitter



Annonse

Göteborgs ordfører Göran Johansson, Oslos byrådsleder Erling Lae og Østfolds fylkesordfører Ole Haabeth kan samles i sin enighet om behovet for jernbaneutbygging gjennom Østfold.
Men Göran Johansson vil at nordmennene skal satse på enda raskere tog:
– I Sverige har vi høyhastighetstog som kjører 320 kilometer i timen. Her i Norge snakker man om 200 kilometer i timen, men vi kan ikke ha en felles linje med ulike hastigheter! sa Johansson.
Han ønsker også at nordmenn – og svensker – skal bli mer visjonære:
– Det er for lavt ambisjonsnivå og for lite kobling til Europa, sa den svenske ordføreren til FB.

Nedtur for toget

Østfoldbanen var det store temaet på Østfoldkonferansen i går, sammen med utviklingen ved den sivile flyplassen på Rygge.
Men mens tilhørerne jublet for utvidede åpningstider på Rygge (se sak annet sted i avisen), måtte de tåle begredelige fremtidsutsikter for Østfoldbanen.
Utviklingssjef ved Jernbaneverket, Øyvind Rørslett, kunne bare konstatere at det ikke er foreslått statlige investeringsmidler til jernbanen på Østlandet i Nasjonal transportplan for perioden 2010-2019.
Håpet er at den samlede planrammen på 1,6 milliarder kroner pr. år, økes med 20 prosent, men heller ikke det er nok sammenlignet med investeringsbehovet.
Rørslett oppfordret østfoldingene, som var møtt frem mannsterke på Østfoldkonferansens siste dag, til å stå samlet.
– Det er viktig at dere er enige om prioriteringene, sa Rørslett, og ga et spark til kampanjen som har vokst frem i det siste for ny stasjon på Grønli i Fredrikstad.
– Skal det skje på bekostning av annet? spurte Rørslett.

– Står samlet

Alle politikerne, inklusive fylkesordfører Ole Haabeth, som tok ordet etterpå, forsikret at Østfold sto samlet om jernbaneprioriteringene.
Osmund Ueland, tidligere konserndirektør i NSB og nå involvert i Grønli-prosjektet i Fredrikstad, avviser Jernbaneverkets advarsel:
– De må kunne ha to tanker i hodet på én gang, både satsingen i Moss og ny stasjon i Fredrikstad, sa Ueland til FBs utsendte.
Erling Lae så Østfoldbanen i et Oslo-perspektiv:
– Hvis vi skal ha en konkurransekraftig Oslo-region (inkluderer alle østfoldkommunene, red.anm.), så er modernisering av jernbanen det viktigste vi kan bidra med nå, ikke bare for persontransport, men også for gods.
– Det er en fordel om ter ungtrafikken kommer mer over på jernbane og sjø, sa Lae.

 

Kommentarer på f-b.no

Her kan du fritt komme med synspunkter og informasjon. Vi krever fullt navn. Da blir det mer interessant for andre å lese det du skriver. Trakassering, trusler, hatske meldinger eller reklame aksepteres ikke på f-b.no. Falske profiler utestenges. Vær saklig og vis respekt når du kommenterer.
Les mer om våre regler og moderering.


Bli tilhenger av Fredriksstad Blad på Facebook: