Åge Jamissen, Arnt Storvik og fungerende leder Victoria Gjelstad fra gårsdagens medlemsmøte i Høyre.

Kjøp bilde

Opptur tross bråk

Velgerne blåser til- synelatende en lang mars i personstrid og juntapåstander i Høyre. Partiet går nemlig markant frem på en fersk måling.

Annonse

F-b.no på Facebook

Annonse

Stikk i strid med hva man skulle tro, har ikke de mange harde ordene og interne stridighetene svekket Høyres posisjon i Fredrikstad. Tvert imot: Hadde det vært valg i dag, ville partiet fått inn ett mandat mer enn ved valget for ett år siden.

Glede

– Dette er jo veldig hyggelige tall, og det til tross for at vi har vært igjennom en turbulent periode, sier fungerende leder for Fredrikstad Høyre, Victoria Gjelstad.
– Men selv om dette er gledelige nyheter, er vi nødt til å ta det som det er: en meningsmåling. Vi har fortsatt begge bena godt plantet på jorda, sier Gjelstad.
Det er Sentio Research som har gjennomført en intervjuundersøkelse blant 500 personer i Fredrikstad om hva de ville stemt dersom det var valg i dag. Undersøkelsen er gjennomført i dagene 24. til 28. november – da det stormet som verst rundt Høyre.

Beste Ap-måling på ti år

Men størst grunn til å glede seg over resultatene har Arbeiderpartiet, som også har bestilt intervjuundersøkelsen: Jon-Ivar Nygård & Co. får en oppslutning på 37,3 prosent. Det er 4,9 prosent mer enn ved kommunevalget i fjor høst.
– Meget gledelig. En så høy oppslutning har ikke Arbeiderpartiet hatt i Fredrikstad på ti år, sier lokallagsleder Atle Ottesen.
Han forteller at Arbeiderpartiet bestilte intervjuundersøkelsen for å få en pekepinn på hvordan partiet blir oppfattet i opposisjon.
– Og svaret vi har fått er at vi blir oppfattet som seriøse og troverdige i en utfordrerrolle til det politiske flertallet, mener Ottesen.
Fremskrittspartiet har den største tilbakegangen på målingen, sammenlignet med 2007-valget. Partiet ville mistet to plasser i bystyret dersom det hadde vært valg i dag.
Samtidig ville Venstres vippeposisjon blitt enda mer markant enn den er i dag: Dagens borgerlige fløy (Frp, H og KrF) ville fått 26 plasser i bystyret dersom den ferske målingen ble lagt til grunn, og opposisjonen (Ap, SV, Sp, PP) 24 plasser. Dermed ville Venstres tre mandater avgjort flertallssammensetningen.

 

Kommentarer på f-b.no

Erling Omvik

Her kan du fritt komme med synspunkter og informasjon. Vi krever fullt navn. Da blir det mer interessant for andre å lese det du skriver. Trakassering, trusler, hatske meldinger eller reklame aksepteres ikke på f-b.no. Falske profiler utestenges. Vær saklig og vis respekt når du kommenterer.
Les mer om våre regler og moderering.


Bli tilhenger av Fredriksstad Blad på Facebook: