Skjærgårdstjenesten skal gå til færre innsamlingssteder med sine fartøy. Arkivfoto: Lasse Eriksson
Kjøp bildeNye oppgaver til Skjærgårdstjenesten
Feriefolket må oftere enn før bære med seg søppel når Skjærgårdstjenesten reduserer søppelinnsamlingen for å få mer tid til forbedring av områder.
Hele kjøleskap finner skjærgårdstjenesten at hyttefolk har slengt fra seg. Dette bildet er hentet fra Aspholmen. Foto: Skjærgårdstjenesten
Kjøp bildeF-b.no på Facebook og Twitter
Hvis vi skal få tid til å tilrettelegge bedre, drive vedlikehold av områdene og samtidig ha oppsyn med områder, må oppgavene endres, sier rådgiver Eivind Børresen i Hvaler kommunes skjærgårdstjeneste.
Nylig orienterte han om tjenesten i Utvalget for Miljø og teknikk.
Ta posen med
Derfor er det bare å signalisere foran årets båtsesong at tur- og båtfolket tar med seg søppelet hjem eller til større containere i havner og lignende, sier Børresen.
Vi må etter hvert få tid til å drive med annet enn bare å bære søppel, sier Børresen.
Hva betyr dette?
Det betyr at vi skal bli flinkere til å tilrettelegge. Vi har allerede varslet styret i Hvaler Hytteforening. Det som skjer konkret er at vi må tilbake til intensjonene i pilotprosjektet for Skjærgårdstjenesten fra 1977.
Arbeidsinnsatsen må rettes mot tilrettelegging ute i friområdene med for eksempel bøyehavner, grillplasser, lavvoer og lignende, forklarer Børresen.
Henlegger søppel
Et annet prosjekt er sauebeite for å åpne områder. Man vil starte på Damholmene.
Henting av husholdningsavfall fra rene hytteområder har også skjærgårdstjenesten tatt seg av, men det har vist seg at ordningen er misbrukt. Hyttefolk legger fra seg søppel på bryggene i den tro at kommunen tar hånd om det.
I 2006 hentet ble over 110 tonn søppel fra "hytteholmer" i skjærgården, forklarer Børresen.
Nå legges det om. Rent konkret vil det medføre at søppelboder blir stengt eller fjernet flere steder.
Her kommer tiltakene
Det gjelder i Romsundet. Der må man isteden levere søppel på Ed brygge, Kilebryggeveien, Stinteren eller Koltorp.
Ved Urdal/Revtangen kan man levere langs veiene i området, mens stedet er parkeringsplassen for området i Pulservik nord og sør.
På Kuba/Ingerholmen er det flere muligheter på Asmaløy, på Sand og i Korshavn. For Aspholmen og Hvalsten vil Sydengen, Myrvoll, Ødegårdskilen og Skjelsbu være de nærmeste leveringsstedene.
I tillegg vil disse hytte- og friområdene også berøres: Kåven og Apalvika (Nordre Sandøy), Bråteholmen sør, Røssholmen sør, Døvika, molo, Utgårdskilen, Sandholmen, Sauholmen, Kuvauen, Lyngholmen og Fredagshølet sør.