Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Hva har du under blusen?

I fjor høst skulle Avinor teste ut kroppsskannere på norske flyplasser. Maskinene kom imidlertid ald

I fjor høst skulle Avinor teste ut kroppsskannere på norske flyplasser. Maskinene kom imidlertid aldri i bruk. Foto: SCANPIX
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

n n Den gamle dansefot-låten "Hva har du under blusen, Ruth?" fikk plutselig nytt innhold da Avinor i fjor høst ville teste ut kroppsskannere på norske flyplasser. I stedet for kroppsvisitering på tradisjonelt vis, skulle sikkerhetsfolkene nå kunne sitte bak dataskjermer og sjekke om passasjerene forsøkte å skjule farlige gjenstander under klærne. Men nakenmaskinene, som de ble hetende på folkemunne, kom aldri i bruk. Forsøket på å innføre dem fremstår tvert imot som et eksempel på at det nytter å protestere. Eksempelet hentes frem av Teknologirådet, som i går over- leverte en rapport til Stortinget om en bredt anlagt undersøkelse av folks holdninger til overvåking, personvern og terrorbekjempelse.

Dette såkalte PRISE-prosjektet omfatter seks europeiske land, og konklusjon er klar: Terskelen må heves for nye overvåkingstiltak. Det er en utbredt frykt for misbruk av overvåkingsteknologien, enten fra kriminelle, kommersielle selskaper eller – om enn i noe mindre grad – fra myndighetenes side. Interessant er det også at et flertall anser kampen mot kriminalitet som et viktigere argument for overvåking enn kampen mot terrorisme.

Datatilsynets utrettelige direktør Georg Apenes synes dermed å ha et mer solid flertall i ryggen enn man tidvis kan få inntrykk av. Det er forstrøstningsfullt. For det gis en rekke konkrete eksempler hvor be- hovet for å vise handlekraft må ha vært vesentlig større enn forventet effekt. Og i sum fremtrer den velkjente lignelsen om frosken som gradvis venner seg til en langsomt kokende vannkjele. USA har, i terrorkampens navn, innført noen tiltak som ellers er mest kjent fra forhenværende, østlige regimer - f.eks. full registrering av hvem som låner hvilke bibliotekbøker.

En aktuell problemstilling gjelder EUs lagringsdirektiv, som er på vei inn i norsk lovverk og som åpner for langvarig fullskala oppbevaring av data knyttet til vår telefon- og e-post- og Internettbruk. Her trengs en bred debatt om avveiningen mellom trusselbilde og personvern, en debatt basert på kunnskap og fakta. Utfallet av en slik vurdering skal ikke fore- gripes. Poenget er at hverken et ureflektert nei eller en ubevisst tilvenning duger, i overvåkingsteknologiens tidsalder.

Publisert søndag 03. februar 2008 kl. 00:00.
Sist oppdatert søndag 03. februar 2008 kl. 00:00.

Annonse

Kommentarer (0)

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:00 og kl. 23:59

Snarveier

Hendelseskart Hendelseskart

Se hvor ulykkene skjer.

Skattelister Skattesøk

Søk i skattelistene.

Bildeserier Bildeserier

Se våre bildeserier.

Quiz Quiz

Test dine kunnskaper i våre lokale quizer!

Dette går du med i høst

Slakter Kurans forslag: Helt høl i hue

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

mittfb - lesernes egne nyheter

2 hannkatter gis bort.2 hannkatter gis bort.

2søte katte brødre,gis bort.

Torunn Hansen

11

Vil du være med på laget vårt?Vil du være med på laget vårt?

Håndball Gresvik IF Jenter 2000

Stineg

1

St.Croix på Villmarks-impulsSt.Croix på Villmarks-impuls

Onsdag 1.september inviterte vi alle klubbens medlemmer på ”Villmarks-impuls” i Torsnes.

St.Croix Innebandyklubb

11

Nyheter på tv/radio

P1: 05:45 Værmelding med varsel for fiskebankene
TV4: 05:50 Nyhetsmorgon
SVT HD: 06:00 Rapport
NRK Klassisk: 06:00 Dagsnytt
P3: 06:00 Dagsnytt

» Gå til TV Guiden

HURRAHURRA

Hipp hurra for verdens beste mamma som fyller år i dag. Jeg vil ønske deg...

geckoline

Jasmin 4 ÅrJasmin 4 År

Jasmin Holmboe fylte 4 år 30.08. Håper du får en fin bursdagsfeiring Lørdag! Hilsen Mamma,...

voodoo

4 år4 år

Hipp hurra for jenta vår Aurora Riis Hansen som fyller år i dag stor bursdags...

run-h6@online.no

1år1år

fyller vår herlige lillebror Ola-Amandus Tvete-Strømnes. Du er en krabat full av iver og fart, nysgjerrig...

itvete

Annonse