Stiller til start: Familien på fire fra Kråkerøy er klare for Østfold Rundt. Pappa Thomas trosser sykdommen.
Kjøp bilde- Jeg fikk sjokk
Familien Severinsen på fire fra Kråkerøy stiller mannsterke i "gå-konkurransen" Østfold rundt. Og det selv om pappa Thomas har MS.
F-b.no på Facebook og Twitter
- Jeg tror det kan være en inspirasjon for andre som kanskje sitter hjemme og tror de ikke er sterke nok eller friske nok til å være med. Det kan meget vel hende at de faktisk er det, sier Thomas til f-b.no.
Opp av sofaen
Østfold rundt er en utfordring, og en "gå-konkurranse," som tidligere har vært et organisert tilbud rundt om på bedrifter og arbeidsplasser. Nå utfordres alle og enhver til å komme seg opp av sofaen.
Sammen med kona Lene og barna Ludvig (8) og Albert (5), er han forberedt på å bruke gå-konkurransen for alt den er verdt helsemessig:
- Kroppen har jo godt av det, og jeg skulle ha trent mye mer enn det jeg har gjort tidligere. Jeg vet at når jeg først kommer igang, hjelper det på både formen og helsa, sier Thomas - som til daglig ikke merker så altfor mye til sykdommen.
- Og har man to barn, er det jo greit å være i form, tilføyer han.
- Jeg fikk sjokk
Han innrømmer at han allerede har tyvtrent - og oppdaget da mandagen var over at han hadde gått over en mil uten å tenke over det:
- Jeg fikk litt sjokk da jeg oppdaget hvor mye jeg hadde gått. Jeg var faktisk oppe i 28.000 skritt bare på en eneste dag, sier Thomas.
Og det var kona Lene som dro igang det hele:
- Jeg ble litt "giret" etter å ha lest om det og vært med på det på arbeidsplassen tidligere. Jeg jobber hos NAV i Fredrikstad. Jeg fikk selv veldig lyst til å være med når det ikke lenger bare var bedrifter og arbeidsplasser som ble "utfordret," men måtte overtale mannen min litt, sier hun.
Skritteller i bursdagsgave
Thomas bekrefter akkurat det:
- Jeg er i utgangspunktet litt skeptisk til sånt. Men jeg er jo en konkurranse-mann, og hvis jeg først går inn i noe må jeg også fullføre, sier han.
Lene forteller at Thomas fra før hadde fått en skritteller til bursdagen sin - og at det dermed allerede lå et grunnlag der.
- Jeg tenkte at det hadde vært litt festlig om vi var mann og kone som meldte oss på, og eventuelt barna, at vi hadde denne greia "sammen." Dessuten teller det jo mye, de helsemessige gevinstene man får i tillegg til energi og overskudd.
Hun forteller at barna har vært nysgjerrige på hvordan skrittelleren fungerer.
- Nå tør jeg egentlig ikke annet enn å fullføre når jeg er utfordret av kona, sier Thomas lattermildt.
Flott premier
Som deltaker i Østfold Rundt har du også muligheten til å vinne flotte premier. Og premiene trekkes på alle som deltar.
Individuelle premier:
* Reisegavekort til en verdi av 20. 000,- gitt av Mediehuset Østfold
* 1 dab radio – gitt av NRK Østfold
* 1 gavekort a 500,- gitt av Torvbyen
* 1 par løpesko verdi 1500,- gitt av Løpelabbet
* 1 års trening elexia + velkomstpakke
Lag premie:
* 1 kortreist økologisk lunsj – gitt av Urban Food
* Inntil 8 gavekort i NRK butikken
* 8 drikkeflasker gitt av GaarderSykkelsport