Jeg bruker å si at legevakten er mest snørr og tårer, sier kommuneoverlege Terje Lamberg. Arkivfoto: Geir A. Carlsson
Kjøp bilde- Jeg anbefaler fastlegene
Veldig mange bruker legevakten som kveldsåpent fastlegekontor. Det viser en fersk rapport.
F-b.no på Facebook
Seks av ti legevaktbesøk er unødvendige.
Kanskje dette tallet til og med er litt for snilt når det gjelder Fredrikstad. Det sier kommuneoverlege Terje Lamberg, som er ansvarlig lege for legevakten til Fredrikstad og Hvaler.
Denne uken kom rapporten som viser at 62 prosent av pasientene som møter opp på legevakten fint kan vente til neste kontordag hos fastlegen.
LES OGSÅ: Har 2.494 pasienter
LES OGSÅ: Få med lange lister
Legevakten i Fredrikstad er ikke med i undersøkelsen laget av Nasjonalt kompetansesenter for legevaktmedisin (NKL).
Lamberg forteller imidlertid om pasienter som oppsøker legevakten etter bare noen timer med rennende nese, sår hals eller øreverk.
Han har mange eksempler på at folk oppsøker legevakten for raskt.
En stor del av befolkningen oppsøker legevakten fordi det passer dem best å gå til doktoren på kveldstid, sier Lamberg.
Og legger til:
Legevaktmedisin er den dårligste behandlingen du kan få. Den holder kun minstekravet.
Dette forklarer Lamberg blant annet med at legevakten mangler diverse hjelpemidler. De tar for eksempel ikke blodprøver utover å påvise en CRP (brukes som et mål på betennelse).
Fastlegeordningen her i Fredrikstad fungerer veldig bra, og pasienter får time på dagen dersom det er akutt. Så jeg anbefaler fastlegene.
I løpet av legevaktens åpningstid, fra klokken fire på ettermiddagen til åtte neste morgen, er det mellom 30 og 50 pasienter som er innom.
Av dem er det fire-fem stykker som trenger akutt hjelp. Men det aller meste er snørr og tårer, sier Lamberg.
Ser ikke alvorlige tilfeller
Rapporten viser at 28 prosent av konsultasjonene gjelder vanlige helseplager som pasientene like enkelt kunne tatt hånd om selv ved å gå på apoteket.
For oss tar det kortere tid å undersøke dem enn å avvise dem. Men fordi vi vurderer den ene bagatellen etter den andre er det vanskeligere å oppdage de virkelig alvorlige tilfellene, sier Lamberg.
Les også: Fastlege med rekordmange pasienter
Kommuneoverlegen forteller også om lange vakter for legene som ofte har vært på «vanlig» fastlegejobb først.
Det er klart de blir slitne når kveldene er så hektiske som de er. Hadde flere brukt fastlegen, ville legevakten brukt alle sine ressurser på akuttpasientene.
Flest barn
Rapporten viser at hver tredje pasient som oppsøker legevakten var under 10 år.
Når kvelden kommer, blir foreldre ofte engstelige. I dagens samfunn er det mange som ikke har besteforeldre eller andre å rådføre seg med, forklarer Lamberg.
Og legger til:
I dag har man ikke nok kunnskap om sykdomsforløpet og behandling.