FREDSMARSJ MED MARKERING Med paroler og appell ønsker Jan-Kåre Fjeld å markere sin sympati for ofrene i Gaza. ARIKVFOTO: KENT INGE OLSEN
Kjøp bilde Har aldri opplevd maken til engasjement
Situasjonen i Gaza opprører mange i Fredrikstad. Det tar fredsmarsjens far, Jan-Kåre Fjeld, til etterretning. I kveld marsjerer han for Palestina.
F-b.no på Facebook
Gaza er et tema mange følger, og de siste dagene har jeg fått mange telefoner og sms-er fra opprørte fredrikstadbeboere, opplyser Fjeld.
I løpet av de sju årene jeg har gått fredsmarsj, har jeg ikke opplevd maken til engasjement i forhold til en enkeltsituasjon. Dette går tydeligvis inn på folk. De er sjokkerte, og tror nesten ikke hva de ser og hører, legger han til.
Standpunkt
Vanligvis er fredsmarsjen, som går av stabelen hver eneste onsdag, politisk nøytral. Innimellom må man imidlertid reagere, mener Fjeld.
Vi vil ta stilling til og markere en denne uproporsjonale gjengjeldelsen fra Israels side. Det gjør vi ved å dedikere marsjen til ofrene på Gaza. Blant annet skal vi ha paroler med teksten "Våpenhvile nå", "Israel ut av Gaza" og "Fritt Palestina", paroler som ikke provoserer, men som likevel er veldig tydelige, sier han.
På den måten sier vi det samme som verdens statsledere, legger Fjeld til.
Han tror og håper at kveldens fredsmarsj får stor oppslutning.
Appell
Om vi slår den stående rekorden på 450 deltagere, vet jeg ikke, men etter responsen å dømme, vil vi bli mange, sier han.
I forbindelse med kveldens marsj vil det også bli holdt appell.
Tor Erik Forsberg, nestleder i Østfold Arbeiderparti og første vara til Stortinget, vil si noen ord. I tillegg håper vi at biskop Helga Haugland Byfuglien, vil dukke opp. Borg Bispedømme har jo en vennskapskirke i Palestina, sier han.
Det viktigste er imidlertid at folk i Fredrikstad nå får en mulighet til å markere en motstand mot det som skjer, legger han til.
Fortsetter
Dette er imidlertid ikke første gangen fredsmarsjen er dedikert ofrene i Gaza.
Første fredsmarsj etter at aksjonen startet, altså på nyttårsaften, var første gang vi demonstrerte mot angrepene. Og vi kommer til å fortsette å bruke denne retten til å si klart ifra hva vi mener, sier Fjeld.
Kommentarene må bli godkjent før de blir publisert