Bengt Strøm
Kjøp bildeHar 2.494 pasienter
Bengt Strøm er en av landets fastlegekonger med 2.494 pasienter nå vil helseministeren kutte Fredrikstad- legens pasientliste.
F-b.no på Facebook og Twitter
Jeg er fornøyd med dagens ordning, og pasientene er fornøyde. Hadde de vært misfornøyde, ville de for lengst byttet meg ut.
Det sier fastlege Bengt Urban Lennart Strøm (48) ved Vincent Medisinske Senter.
Bare syv fastleger i Norge har flere pasienter enn ham.
Det å ha slike listebaroner blir helt feil. Fastlegene må få mer tid til hver pasient.
Det sa helse- og omsorgsminister Bjarne Håkon Hanssen i mandagens VG.
Betalt for listefyll
Alle fastleger får hvert år 357 kroner av staten for hver pasient de har på listen, selv om pasienten ikke har vært over dørstokken på legekontoret.
I dag er taket 2.500 pasienter.
Strøm, som er deleier i Vincent Medisinske Senter, vil ikke kommentere økonomi. Men han snakker gjerne om sin hektiske arbeidsdag.
En virkedag består av mellom 35 og 40 konsultasjoner. Alt avhengig av hvor mange som trenger akutt hjelp.
Strøm har også lagt opp til 30 minutters telefontid med pasientene hver dag. Samt at han en halv dag i uken er på Smedbakken sykehjem.
De fleste fastleger regner en legetime som 15 minutter.
Med så mange pasienter, får du nok tid til hver enkelt pasient?
Ja, jeg tror det. Noen pasienter krever liten tid, andre bruker jeg mer tid på. Det går seg til.
Hvor mange av dine pasienter er friske og ikke trenger lege?
Det vet jeg ikke, svarer Bengt Strøm.
Ministeren mener fastlegene må belage seg på å bruke mer av tiden sin på oppgaver som skolehelsetjeneste og sykehjem. I dag bruker fastlegene rundt 20 prosent av tiden på dette; denne andelen mener Hanssen bør økes til om lag 40 prosent.
Uenig med ministeren
Denne uken avslørte Bjarne Håkon Hanssen deler av sin samhandlingsreform som skal legges frem i april.
Strøm er ikke imponert over det han har sett hittil av reformplanene. Helseministeren vil nemlig ha 2.200 flere fastleger, og varsler samtidig et mye lavere tak på hvor mange pasienter hver fastlege skal ha. Han har anslått rundt 1.000 innbyggere på hver liste.
Hvor skal ministeren hente disse legene. Vi har søkt i tre måneder etter en legevikar, først nå har vi fått napp, sier Strøm. Avtalen mellom Legeforeningen og staten legger opp til at basistilskuddet skal utgjøre 30 prosent av omsetningen til legen.
PS! Fredrikstad har 61 fastleger. 17 av dem har ledige lister. Det er legen selv som bestemmer hvor mange pasienter de ønsker opp mot maksimumsgrensen på 2.500.
