Fredriksstad BladNyheter
REN brenning Det er viktig at det er god fyr i peisen. Ren brenning med god lufttilførsel gir mindre fare for beksot i pipeløpet, forklarer feier Hans Fredrik Strømnes.
Kjøp bilde
Det er både hygge og kos med en sprakende ovn. Og den gir gjerne solide kilowatt som gir huset lunhet. Men sannheten er at en samlet forsikringsbransje beregner å utbetale 40-50 millioner kroner i årlige erstatninger på grunn av feil fyring og feil ved piper og ildsteder.
I Østfold er det snakk om én million kroner som følge av skader fra ildsteder og piper.
Strømnes' har mange budskap, men først og fremst vil han at du bruker tørr ved.
- Du bør ikke bruke ved med mer enn 20 prosent fuktighet. Feieren kan hjelpe deg med å måle den. Men kort sagt bør du kunne fyre med den veden du kappet og kløv i vinter. Bruk ikke ved med lengde over 30 centimeter, og klyv gjerne litt ekstra godt. Det gir bedre brennflater.
Det finnes ovner som tar vedkubber på inntil 60 centimeter. Men det anbefaler vi ikke, fordi den vedbiten brenner best ute ved døren der det er mest oksygen og best flamme, forklarer Strømnes.
Skal du få veden til å brenne bra, så må flammene få nok oksygen (luft).
¿ Vi ser ofte at det legger seg beksot i pipene, fordi folk ikke har nok trekk i ovnen idet de fyrer opp.
Og har det lagt seg på nok tjære i pipen, så kan denne ta fyr hvis du en dag fyrer ekstra hardt. Det kan fort bli 1.100-1.200 grader i pipeløpet. Det er først når du har en skikkelig gloseng i ovnen du kan dra ned på trekken, forklarer feieren.
Han minner om at tommelfingerregelen tilsier at ovnen skal ha like mye luft som diameteren røkrøret. Det er neppe nok med spalteventilene på vinduene. Du må ha en skikkelig lufteventil i rommet der ovnen står.
¿ Mye av dette gjelder i første hånd gamle ovner. De nye ovnen har lagt bedre brennkamre og brenner mye renere.
Men en ting er felles for alle ovner. De skaper aske. Bær alltid aske ut av huset i en ildfast bøtte. Det skal så lite til for at asken tilføres oksygen og blusser opp igjen. Men venter du et par dager etter siste vedfyring, burde det ikke være noen fare, mener fagmannen.
Publisert torsdag 27. november 2008 kl. 00:00.
Sist oppdatert torsdag 27. november 2008 kl. 00:00.
Hendelseskart
Se hvor ulykkene skjer.
Skattesøk
Søk i skattelistene.
Bildeserier
Se våre bildeserier.
Quiz
Test dine kunnskaper i våre lokale quizer!
(10 bilder)
(3 bilder)
(10 bilder)
(12 bilder)
2 hannkatter gis bort.
2søte katte brødre,gis bort.
1
1
Vil du være med på laget vårt?
Håndball Gresvik IF Jenter 2000
1
St.Croix på Villmarks-impuls
Onsdag 1.september inviterte vi alle klubbens medlemmer på Villmarks-impuls i Torsnes.
11
| SVT HD: | 06:00 | Rapport |
|---|---|---|
| NRK Klassisk: | 06:00 | Dagsnytt |
| P3: | 06:00 | Dagsnytt |
| P2: | 06:00 | Dagsnytt |
| P1: | 06:00 | Dagsnytt |
HURRA
Hipp hurra for verdens beste mamma som fyller år i dag. Jeg vil ønske deg...
Jasmin 4 År
Jasmin Holmboe fylte 4 år 30.08. Håper du får en fin bursdagsfeiring Lørdag! Hilsen Mamma,...
4 år
Hipp hurra for jenta vår Aurora Riis Hansen som fyller år i dag stor bursdags...
1år
fyller vår herlige lillebror Ola-Amandus Tvete-Strømnes. Du er en krabat full av iver og fart, nysgjerrig...
Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:00 og kl. 23:59