Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Gaustad-elever på skoletur i Hessdalen intervjuet av National Geographic

Noen av elevene fra Gaustad ungdomsskole på turen i Hessdalen. Fra venstre: Roy Oliver Johannessen (

Noen av elevene fra Gaustad ungdomsskole på turen i Hessdalen. Fra venstre: Roy Oliver Johannessen (lærer), Astrid Brevik, Marte Elise Gulbrandsen, Nathalie Granholt, Jørgen Ek, Gregory Asbjørn Glem Boyd, Olav Hovland, James Alvin Stene Armstrong og Fredrik Fosse Solberg.


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Langt ute i norsk natur studerte 25 elever fra Gausdal ungdomsskole nylig Hessdalfenomenet, med tv-kanalen National Geographic på slep.

– Kjempespennende! Vi lærte ting vi aldri hadde lært noe om dersom vi ikke hadde reist dit og gjort dette, sier Olav Hovland, en av elevene fra Gaustad.
I fire netter var han og medelevene med på å studere blant annet det stadig mer berømte Hessdalfenomenet noen mil syd for Trondheim.
– Vi bar utplassert på fire forskjellige stasjoner og utkikksposter, som vi betjente fra sju-tiden på kvelden til to på natta. Der hadde vi alle ulike oppgaver vi skulle utføre, forteller Hovland ivrig.

SE OGSÅ: Bildegalleri fra Hessdalen-utflukten

LES OGSÅ: Gressvik-film fra Hessdalen på TVNorge

Stormfullt intervju

Samtidig som Gaustad-elevene besøkte Hessdalen hadde også et amerikansk tv-team fra National Geographic tatt turen til stedet for å finne ut mer om fenomenet. Da måtte amerikanerne selvsagt ha noen ord med Hovland.
– De syntes kanskje det var litt spesielt med en gjeng 10. klassinger der oppe klokka to på natta, ler Olav.
– De stilte noen spørsmål om hva vi hadde sett og hvordan vi hadde det der. Det ble et morsomt intervju, for det blåste kraftig der ute da.
For ungdomsskoleeleven fikk oppleve norsk natur på nært hold under turen.
– Den ene natta vi var ute blåste det opp i 27 meter per sekund. Det var så kraftig at et telt til 40.000 kroner ble tatt av vindet. De fant det visst igjen to kilometer unna!, forteller 15-åringen.

SE OGSÅ: Bildegalleri fra Hessdalen-utflukten

– Uerstattelig opplevelse

At turen var noe annet enn tradisjonell undervisning i klasserommet skal være sikkert og visst. Samtlige som var med på turen virker å ha fått en opplevelse de sent vil glemme.
– Vi visste ikke helt hva vi gikk til da vi takket ja, men for å si det enkelt var dette en fantastisk opplevelse. Elevene storkoste seg. Det å trekke undervisningen ut av klasserommet var jo det mest positive ved dette, sier kontaktlærer Lars Oscar Svensen.
Han poengterer at man fikk lært ting relatert til flere fag på skikkelig vis med å dra ut i "felten" på denne måten.
– Å oppleve, lære og være med på seriøs forskning som dette er helt klart en uerstattelig opplevelse i undervisningssammenheng. Man lærer nesten uten å tenke over det, og mange av elevene blomstret virkelig på en helt annen måte enn det man har sett i klasserommet. Jeg ser at skolen skulle hatt mer uteaktiviteter som dette, konstaterer Svensen.

LES OGSÅ: Gressvik-elever til Hessdalen

LES OGSÅ: Borge- og Haugeåsen-elever til Hessdalen

TV-kanalen tok kontakt

Det er ikke første gang skoleelever fra Fredrikstad drar til Hessdalen for å lære.
– Det er fjerde gang en ungdomsskole fra Fredrikstad er med på "Science Camp". Dette kommer i stand gjennom Sciencecenter Østfold, Høyskolen i Østfold og Fredrikstad og Sarpsborg kommune, forklarer Sigmund Brenna ved Pedagogisk senter i Fredrikstad kommune.
Han kan røpe at det ikke var tilfeldig at National Geographic dukket opp samtidig med Gaustad-elevene i Hessdalen.
– De tok først kontakt for å finne ut mer om fenomenet, og det endte med at de ble invitert med da vi fortalte om denne turen. De fulgte oss i tre-fire dager og snakket med flere av elevene, sier Brenna.
– Jeg tror det er artig for elevene å føle at de er med på noe stort. De får prøve seriøs forskning, og dette er ganske ekslusivt. Vi gjør dette for at elevene skal få et tilbud utover det de lærer i klasserommet. De får bruke solid teknologisk utstyr, gjøre prosjekter nært knyttet til realfag og dessuten prøve seg i naturen, oppsummerer Brenna.

Publisert fredag 18. september 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert fredag 18. september 2009 kl. 21:20.

Annonse

Kommentarer (0)

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 14:00 og kl. 23:59

Snarveier

Hendelseskart Hendelseskart

Se hvor ulykkene skjer.

Skattelister Skattesøk

Søk i skattelistene.

Bildeserier Bildeserier

Se våre bildeserier.

Quiz Quiz

Test dine kunnskaper i våre lokale quizer!

FFK-seier i siste La Manga-kamp

Slevik-Sveiva 3. kvartfinale

Trulsen i blått - Hoås får rødt

Filmtrailer: «The Blind Side»

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

mittfb - lesernes egne nyheter

Norgescupstevne i judoNorgescupstevne i judo

Fredrikstad Kampsportklubb gjorde en solid innsats på lørdagens NC stevne i Bøler flerbrukshall i Oslo.

ardi

New Moon DVD ReleasepartyNew Moon DVD Releaseparty

Ifjor ble Norske Twilight-fans invitert til et hedundranes DVD Releaseparty på Rockefeller. Nå gjentas suksessen!

Moltebaer

2

Test tennis GRATIS i morgenTest tennis GRATIS i morgen

Åpen tennisdag på Onsøy i morgen 13/3

tennis

3

FBK-Bjørnar og FBK-SolaFBK-Bjørnar og FBK-Sola

Topphåndball i helgen

FBK

8

Nyheter på tv/radio

P3: 08:00 Dagsnytt
P2: 08:00 Dagsnytt
P1: 08:00 Dagsnytt
Al Jazeera Int.: 08:00 News
BBC World: 08:00 BBC World News

» Gå til TV Guiden

Nora NobranoNora Nobrano

Nora min aller beste, gratulerer så masse med dagen din idag! Vi har så utrolig masse minner sammen, og fler skal det bli! Du er min beste, og jeg elsker deg virkelig!

LUNSVEN

Hurra nå er Kristine 31 årHurra nå er Kristine 31 år

Mamman min fyller 31 år idag 13.3.10. Tusen susser og koser fra Aleksander som syns du er verdens beste mamma. Pappa sender en suss han også, håper du får en flott dag.

RogerVinje

Mathias 5 årMathias 5 år

Hipp hurra for Mathias som blir 5 år den 16. mars. Håper du får en superfin dag med venner og familie. Klemmer fra mamma, pappa, Jessica og Jacqueline. Resten av familien hilser også.

gressviking

Nyfødt, mars 2010Nyfødt, mars 2010

Gabi Mathilde kom til verden 07.03.10! Hun veide 3500 gram og var 49 cm lang. Tusen takk til Lill-Ann, Ragnhild og alle de andre flinke menneskene på avd. B7 for god hjelp! Stolte og takknemlige foreldre er Ida Strand Bertheussen og Øystein Bertheussen

Ida B.

Les avisen på mobilen

Les f-b.no på mobilen
mobil.f-b.no

Få tilsendt linken i en tekstmelding på mobilen din
Ditt mobilnummer:

Meldingen er gratis

Annonse