SENSITIVE DOKUMENTER:

SENSITIVE DOKUMENTER: På Solvang er det funnet store sekker med pasientjournaler inneholdende svært sensitive personopplysninger. Politiet har nå låst inn materialet i påvente av beskjed fra Helsetilsynet om hvordan dokumentene skal håndteres videre. (Foto: johnny leo johansen)

Kjøp bilde

Fant pasientjournaler på loftet

Tidlig i går morges sikret Vansjø lensmannskontor store mengder pasientjournaler fra loftet på transittmottaket på Solvang.

Annonse
HEVDER ALT BLE FJERNET:

HEVDER ALT BLE FJERNET: Styreleder Inger Christine Torp sier alle dokumenter ble håndtert forsvarlig. (Arkivfoto: kent inge Olsen )

Kjøp bilde
- Vanlig

- Vanlig: Advokat og tidligere tingrettsdommer Dag Olav Riise opplyser at det ikke er noe merkelig i at noen er siktet i en sak uten å vite om det. (Arkivfoto: Erik Hagen)

Kjøp bilde

F-b.no på Facebook

Annonse

– Det er ingen tvil om at det er svært sensitive personopplysninger som er funnet, sier seksjonsleder Kjetil Lunde ved lensmannskontoret til Fredriksstad Blad

Les også: – Vi overførte alt ansvar til RusNett

Plastsekker og esker

Omfanget av funnet var faktisk såpass stort at politiet valgte å låse av rommet for å områ seg:

– Det hadde vært mye å bære dersom vi skulle fraktet det bort der og da, konstaterer Lunde.

– Vi fant blant annet fire eller fem pc’er med elektronisk informasjon, samt plastsekker og pappesker som inneholdt journaler og dokumenter. En del av disse journalene lå i permer, forteller Lunde.

Politiet besluttet dermed altså å la materialet bli liggende innelåst, inntil man har forhørt seg med Helsetilsynet om hvordan dokumentene skal håndteres videre.

– Papirene ligger trygt. Transittmottaket har døgnbemanning, og ledelsen har nå fått beskjed om at døren skal være låst og at det overhodet ikke skal folk inn der, sier Lunde.

Forundret bobestyrer

Det er stiftelsen Rus-Nett som har holdt til i bygget tidligere. Stiftelsen drev en behandlingsinstitusjon for rusavhengige, men ble tatt under konkursbehandling i juli 2007. Eiendommen ble solgt omtrent på samme tid, og siden Solvang ble gjort om til transittmottak har det bodd mindreårige asylsøkere der.

Bobestyrer for Rus-Nett, advokat Dag Olav Riise, blir svært forundret når han hører om funnet så mange år etter konkursen:

– Jeg var selv med og egenhendig hentet journaler og dokumenter ut fra eiendommen, sammen med daglig leder og styreleder Inger Christin Torp. Vi gikk gjennom alt som ble påvist av materiale; tok det som var og transporterte det ut derfra for videre håndtering.

– Kjenner overhodet ikke til

– Dersom det er slik at stiftelsen likevel ikke hadde den fulle oversikten over dokumentmengden, og boet ikke har fått korrekte opplysninger, er det jo svært beklagelig, sier Riise til FB.

Daværende styreleder i Rus-Nett var fylkespolitiker Inger Christin Torp (Ap). Hun reagerer også på opplysninger om dokumentfunnet:

– Dette kjenner jeg overhodet ikke til. Vi fjernet alt, og det gjorde vi så forsvarlig det overhodet lot seg gjøre. Alle journaler ble enten gitt til Sykehuset Østfold eller til rusmiddeletaten i Oslo, sier Torp til Fredriksstad Blad.

Hun mener at papirene ikke kan stamme fra tiden stiftelsen Rus-Nett drev i lokalene. Stiftelsen drev sin virksomhet på Solvang fra 1999. På spørsmål om hun kjente til rommet på loftet, svarer hun:

– Jeg har aldri vært på det loftet. FB forsøkte i går å komme i kontakt med andre som har drevet virksomhet i lokalene, uten å lykkes.
 

 

Bli tilhenger av Fredriksstad Blad på Facebook: