SOLGTE DRAPSVÅPENET:

SOLGTE DRAPSVÅPENET: Her hos Winge våpen i Varnaveien kjøpte Anders Behring Breivik drapsvåpenet han brukte under Utøya-massakren. (Foto; Johnny Leo Johansen)

Kjøp bilde

Breivik kjøpte drapsriflen i Varnaveien

I dagens VG kommer det frem at terrorsiktede Anders Behring Breivik kjøpte en Ruger rifle hos Winge våpen i Varnaveien i november 2010.

Annonse

F-b.no på Facebook og Twitter



Annonse

- Det var ingenting ved hans oppførsel eller væremåte som gjorde at vi ble på vakt. Han var helt nøytral og sa takk da handelen var over, sier Jan Korslund hos Winge våpen til dagens VG.

Innehaveren av våpenbutikken beskriver at de nå, med bakgrunn i tragedien som har skjedd, opplever våpensalget til Breivik som et rent mareritt.

Han sier til VG at han ikke trodde sine egne øyne da drapsmannens navn ble kjent. Videre beskriver Korslund at han fikk frysninger da han så massedrapsmannens navn på kundelisten i etterkant av terrorhandlingene 22.juli.

Uttrykker medfølelse

Korslund sier til VG at forretningen har kontrollrutiner for å forhindre at de selger et våpen til feil person.

- Det var ingen grunn til å reagere på ham. Alt med våpensøknaden hans var i orden, sier Korslund til VG.

Da butikken i Varnaveien åpnet klokken 10 i dag, hadde et par faste kunder møtt opp for å vise sin støtte til butikkens innehavere. Kundene sier til moss-avis.no at det som har skjedd er forferdelig, og uttrykker medfølelse med innhavere og ansatte hos Winge våpen.

- Dette er ikke en sak man vil kobles til. Stakkars folk, sier en kunde til moss-avis.no.

Halvautomatisk våpen

Riflen av typen Ruger, som Breivik kjøpte, ble importert av Våpen-Søilen i Bergen. Det er snakk om et lovlig, halvautomatisk våpen. Breivik betalte 9000 kroner for våpenet, og i følge VG oppholdt han seg i butikken i nærmere 20 minutter.

Winge Våpen er Østfolds største spesialforretning på våpen, og henvender seg til kundegruppen jegere, konkurranseskyttere og friluftmennesker. Forretningen selger i hovedsak våpen, optikk og jaktutstyr. Korslund driver butikken sammen med Lars Winge og Dag Karlsen.

 

Kommentarer på f-b.no

Her kan du fritt komme med synspunkter og informasjon. Vi krever fullt navn. Da blir det mer interessant for andre å lese det du skriver. Trakassering, trusler, hatske meldinger eller reklame aksepteres ikke på f-b.no. Falske profiler utestenges. Vær saklig og vis respekt når du kommenterer.
Les mer om våre regler og moderering.

Siste nytt


Bli tilhenger av Fredriksstad Blad på Facebook: