Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Anbefaler H1N1-syke å bruke munnbind

Arkivfoto: Erik Hagen

Arkivfoto: Erik Hagen


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Helsedirektoratet anbefaler nå at folk som er smittet av svineinfluensa bruker munnbind. Til uken sender Helsedirektoratet ut 15 millioner slike bind til apotekene her i landet.

Assisterende helsedirektør Bjørn Guldvog sier svineinfluensasyke kan bruke munnbind, uten at han dermed mener at de må bruke det.
– Det ligger en mild anbefaling i dette. Det vil være en skjønnsmessig vurdering. Jo mer man hoster, jo viktigere er det å dekke munnen for å hindre smitte, sier Guldvog til Aftenposten.

Ikke for friske

Friske trenger ikke å bruke munnbind såfremt de ikke skal være i nær kontakt med syke, mener smittevernleger.
Overlege Per Espen Akselsen ved Senter for smittevern ved Haukeland universitetssjukehus understreker at folk som er syke aller helst bør holde seg hjemme.
– Men hvis de må ut, anbefaler vi at de bruker munnbind. Det kan for eksempel være under transport. Munnbind gir god beskyttelse i kort tid. Men det gir ikke beskyttelse etter at bindet er gjennomfuktet. For et godt munnbind vil det være etter mellom en halv og en time, sier Akselsen.

Mindre smitte

En ny studie fra Det europeiske smittevernbyrået (ECDC) viser at munnbind kan ha stor effekt.
– I studien ble familier med syke undersøkt, og det viste seg at var langt mindre smitte i de familiene der det ble brukt munnbind, sier Bjørg Marit Andersen, professor i hygiene og smittevern ved Oslo universitetssykehus, Ullevål.(©NTB)

Publisert søndag 01. november 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert søndag 01. november 2009 kl. 16:05.

Annonse

Kommentarer (0)

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:00 og kl. 23:59

Snarveier

Hendelseskart Hendelseskart

Se hvor ulykkene skjer.

Skattelister Skattesøk

Søk i skattelistene.

Bildeserier Bildeserier

Se våre bildeserier.

Quiz Quiz

Test dine kunnskaper i våre lokale quizer!

Trulsen i blått - Hoås får rødt

Filmtrailer: «The Blind Side»

Bli med "hjemmebesøk" i FFK-leiren

Filmtrailer: «En helt vanlig dag på jobben»

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

mittfb - lesernes egne nyheter

FBK-Bjørnar og FBK-SolaFBK-Bjørnar og FBK-Sola

Topphåndball i helgen

FBK

Den store utfordringenDen store utfordringen

Følgende innlegg om demokratiske prinsipper sto på trykk i Fredriksstad Blad onsdag 10. mars

perelling

Østfoldmestere fra HvalerØstfoldmestere fra Hvaler

Guttelaget fra Hvaler Ungdomsskole vant Østfoldmesterskapet i volleyball

Hvaler Ungdomsskole

Renato og Patrick RagoneRenato og Patrick Ragone

Dansemusikk nå hver lørdag

Bryggetaket

Nyheter på tv/radio

NRK 2: 00:55 fra Oslo og Akershus
NRK 2: 00:55 Distriktsnyheter
P1: 01:00 Dagsnytt
Al Jazeera Int.: 01:00 News
CNN: 01:00 World Report

» Gå til TV Guiden

Cornelius 9 årCornelius 9 år

Hipp hipp hurra for den kule gutten vår Cornelius M. Kjelsaas som fyller 9 år i dag. Håper du får kjempe morsom bursdagsfest. Vi er kjempe glad i deg. Bursdagsklemmer fra mamma,pappa og Nathalie!

Torill

Helene Sofie Kristensen fyller 6 år!Helene Sofie Kristensen fyller 6 år!

vi vil gratulere jenta vår Helene Sofie Kristensen som fyller 6 år den 16.mars. vi er veldig glad i deg. stor bursdagshilsen fra mamma , pappa ,mormor, bestefar og onkel sverre.

sidselk1@start.no

WALTHER 1 ÅR ;)WALTHER 1 ÅR ;)

Kjære lillegull! Gratulerer så mye med 1 årsdagen 12. mars. Du blir bare mer og mer morsom for hver dag som går!! Vi er veldig glad i deg!!!!! Beste ønsker fra mamma, pappa, storebror, besteforeldre og oldemor:)

annce

Max Philip fyller 2 årMax Philip fyller 2 år

Vår kjære sønn fyller 2 år den 16. Mars 2010. Tenk at du nå alt er 2 år, oi oi som tiden flyr. Max Philip gleder seg veldig til å bli storebror til sommeren.

trondz

Les avisen på mobilen

Les f-b.no på mobilen
mobil.f-b.no

Få tilsendt linken i en tekstmelding på mobilen din
Ditt mobilnummer:

Meldingen er gratis

Annonse