HÅPER Å FÅ BLI Kosovo-albanerne Hasan og Vjollca Sfarca har bodd i Fredrikstad i snart åtte år, mens de har søkt om asyl og omgjøring av avslaget.ARKIVFOTO: ERIK HAGEN
Kjøp bilde– Orker ikke gjemme oss
Heller ikke i går var paret fra Kosovo på asylmottaket i Veumalleen da politiet kom for å kaste dem ut av Norge.
F-b.no på Facebook og Twitter
Hasan Sfarca (32) forsikrer FB om at han og kona Vjollca (31) ikke har rømt fra mottaket for å gjemme seg for politiet.
– Vi er på besøk hos en venn i Oslo, men vi kommer tilbake til mottaket snart. Vi kan ikke gjemme oss for politiet. Vi har lite penger og er slitne etter åtte år med kamp for å bli i Norge, sier Hasan på telefon med FB i går ettermiddag.
– Tror du at dere blir sendt hjem nå?
– Ja, det regner jeg som nittini komma ni prosent sikkert. Advokaten vår jobber med et nytt brev til UDI, men det er ikke mye håp. Politiet kommer nok for å sende oss hjem.
Nekter frivillig hjemreise
– Det er svært uheldig at folk som har fått avslag på asylsøknaden oppholder seg ulovlig i Norge i mange år etterpå. Men sånne ting vil kunne skje, fordi Norge praktiserer frivillig hjemreise etter avslag, og mange nekter å dra, sier informasjonssjef Bjørn Lyster i Utlendingsnemnda (UNE).
Han understreker at han kun uttaler seg på generelt grunnlag og ikke kan kommentere enkeltsaker, som Kosovo-paret Sfarca eller Kongo-familien Ndonda som nylig ble tvangssendt ut av landet etter seks år i Fredrikstad. I begge tilfellene har asylsøkerne bodd i Norge i mange år etter at de har fått avslag på asylsøknaden til UDI og avslag på klagen til UNE.
Krever omgjøring
– Hvis klagen på UDIs avgjørelse blir avslått av UNE, kalles det et endelig avslag. Denne kan man ikke anke i vanlig forstand, men man kan sende en omgjøringsanmodning. Det er ingen grense for hvor mange slike man kan sende, men i utgangspunktet skal ikke dette forsinke prosessen med hjemsendelse.
– Med mindre det foreligger spesielle omstendigheter, oppholder man seg ulovlig i Norge etter at man har mottatt endelig avslag fra UNE, forklarer Lyster.
UNE har en gjennomsnittlig behandlingstid på 11 måneder for klagene på UDIs avslag.
Politiet overtar saken
Ved endelig avslag er saken over i politiets hender. Hvis asylsøkerne ikke reiser hjem frivillig, er det politiet som bestemmer når og hvordan tvungen hjemsendelse skal foregå.
Merete Christin Beck, leder for politiets utlendingskontor i Østfold, opplyser at det er politiets sentrale utlendingsenhet i Oslo som tar seg av det praktiske rundt en tvungen hjemsendelse.
Vanskelig prosess
– Ofte er det vanskelig å få til et samarbeid med landet som asylsøkerne skal sendes tilbake, og i mange tilfeller er dette grunnen til at det tar lang tid å iverksette tvungen hjemsendelse. Når alt er klart sender utlendingsenheten en begjæring til den lokale politistasjonen, som utfører selve pågripelsen og hjemsendelsen, forteller Beck.
I mellomtiden går familier som kongolesiske Ndonda og kosovo-albanske Sfarca og håper på at UNE skal ta en av deres omgjøringsanmodninger til følge, og la dem bli i landet likevel. Det er et lie håp:
UNE opplyser at hittil i år er ca 150 av bortimot 2200 behandlede omgjøringsanmodninger tatt til følge.
