60 mil med hund
Sebastian Plur Nilsen fra Fredrikstad er ikke snau 20-åringen stiller like godt opp som førstegangskjører i verdens største sledehundløp, Femundsløpet.
F-b.no på Facebook
Og i denne ekstremsportens aller lengste distanse på 60 mil, konkurrerer han nå med både Alaska-legenden Robert Sørlie og villmarking Lars Monsen.
Nesten eksotisk fra Fredrikstads snøfattige vintrer stilte Nilsen seg opp på startstreken på Røros klokka 20 torsdag kveld i stormende vind, som pisket pelskledde deltagere på både to- som fire ben inn i en lang natts ferd mot dag i snøkavet.
Tre døgn
Vel på mandag er pur unge Plur Nilsen ventet inn igjen til målstreken på Bergstaden, etter å ha brynt seg på vær, isføre og hele verdenseliten, i over tre blåkalde døgn, hvor søvn er en luksusvare.
Robert Sørlis apostel
Den som må ha satt mot i mannen den unge, må vel være sjefen sjøl, Robert Sørli, som har åpnet sitt hjem for Sebastian på Hurum ved Gardermoen. Her bor han nå og trener sammen med sin store helt, som var første ikke-amerikaner som til stor forbauselse vant det beryktede Iditarod-løpet i Alaska i 2003, som er verdens lengste på 180 mil.
Sebastian konkurrerer med vel 50 deltagere. På den «korteste» distansen, 40 mila, stiller 100 opp.