Mange køet for et stikk i armen, da mennsker fra risikogruppene fredag for første gang kunne bli vaksinert mot svineinfluensaen/ny influensa A/H1N1.
Kjøp bilde200 i vaksinekø
Tilstrømmingen var enorm da Fredrikstad kommune inviterte mennesker fra risikogruppene til å vaksinere seg ved Vestsiden Helsestasjon fra klokken ti i dag.
F-b.no på Facebook og Twitter
Fra klokken ti dag kunne Fredrikstad kommune for første gang tilby sine innbyggere Pandemrix eller svineinfluensavaksine.
Ventet tålmodig
På helsestasjonene på Vestsiden og Gressvik kunne gravide i 2. og 3. trimester, samt personer fra 6 måneder til 16 år i risikogruppen, få et lite stikk i armen som skal beskytte mot ny influensa A (H1N1).
Utenfor Vestsiden helsestasjon i Hassingveien var køene lange klokken ti. Omtrent to hundre mennesker, fordelt på hver sin kø for gravide og øvrige, ventet tålmodig på å få en injeksjon Pandemrix.
Det meldes om godt humør blant de køende. Heldigvis er det opphold og stille overskyet i Fredrikstad fredag formiddag.
De første møtte opp for vaksiner allerede klokken ni, og ble møtt med åpne dører. I sju rom inne på helsestasjonen ble det gitt vaksiner samtidig - to av disse rommene var satt av til gravide.
Åpnet for vaksinasjon i Byhallen
Køene viste seg å bli lange på Gressvik og på Vestsiden. Derfor besluttet kommuen å ta unna køene ved å sende folk til Byhallen. Til nå har det vært vaksinasjon for vanlig sesonginfluensa der, men siden det var liten pågang fredag, vaksineres det også for svineinfluensa.
Atle Janson i informasjonsavdelingen i Fredrikstad kommune, opplyser at det er de samme risikogruppene som tidligere nevnt som kan oppsøke Byhallen for vaksine.