Mange og engasjerte : Elevene er kjempefornøyde med medlemstallet, og gleder seg til et fantastisk år.
Kjøp bildeAUF-feber i Fredrikstad
I løpet av én time, vervet AUF Fredrikstad 100 nye medlemmer. Ved Frederik II har det politiske engasjementet skutt i taket.
Gleder seg: Kanar Fatah (17) ser frem til møtene videre, det hun gleder seg mest til, er å se forandringen en slik gruppe kan gjøre sammen.
Kjøp bilde
God deltagelse:
Kjøp bilde– At vi skulle klare å verve så mange medlemmer, hadde vi aldri trodd. Det er bare sykt, sier Amalie Henriksen (17) fra Fredrikstad AUF.
Fra sju til 55
Det var i begynnelsen av året, at de ulike politiske partiene, i håp om å verve flere medlemmer, hadde visninger på skoler i Fredrikstad. Blant dem var altså AUF, som fikk en respons de ikke hadde våget å drømme om.
Mange av elevene som lot seg verve, hører hjemme på Frederik II. Av den grunn har antall deltagere ved AUF-møtene på skolen eksplodert. Der det, ifølge Henriksen, vanligvis dukket opp seks-sju stykk, deltar i dag rundt 55 elever på disse møtene. Ifølge AUF-medlem Kanar Fatah (17), har de nyvervede ungdommene meldt sin interesse, ikke bare for å bli medlem av et politisk ungdomsparti, men fordi de ønsker å få være med å bestemme.
– Dette syns vi er kjempebra, sier han.
Lærene blir påvirket
Med den store økningen av AUF-medlemmene ved skolen, kom ideen om å starte et skolelag. Frederik II har derfor sendt inn søknad til styret i AUF Fredrikstad.
– Vi får svar den 14. november og vi håper på at et skolelag blir en realitet. Vi har jobbet hardt for å komme hit vi er nå, sier Shayan Zafarmokhtarean (16)
Ungdommene har vært engasjerte fra begynnelsen. Amalie forteller at Fredrikstad Arbeiderparti har sagt seg villig til å inkludere medlemmene av skolelaget i debattene deres, noe elevene selv, setter stor pris på.
Møtene pågår i skoletiden, noe som er mulig fordi politisk arbeid gir elever ved skoler med videregående opplæring rett til permisjon i inntil ti dager per skoleår uten at fraværet føres på vitnemålet. Ikke alle er like glade for denne regelen.
– Mange lærere mener vi er for mye borte fra timene deres. Vi forstår jo selvfølgelig at enkelte misliker at elevene ikke er til stede i timene, det er jo mye som må gjennomgås. Men da er det også nødvendig at vi elever er flinke til å ta igjen det vi ikke får med oss, sier Malin Krå Simonsen (18)
Engasjerte elever
Men noen lærere er også svært positive til engasjementet elevene viser. I enkelte fag kan politisk interesse være en stor fordel. Ifølge AUF-erne opplever enkelte lærere at elevene har blitt mer engasjerte, ikke bare når det gjelder politisk diskusjoner, men også i andre diskusjoner.
– Lærerne syns det er utrolig at vi har klart å få til et slikt fellesskap på skolen. De syns det er kjempegøy å se at elevene er så engasjerte som de er, forteller Kanar Fatah (17).
AUF-erne ved Frederik II tar initiativet til å sette opp møter, og elevene er innstilte på å lære av hverandre.
– Det er helt utrolig! Jeg har aldri sett noen være så ivrige. Jeg får stadig meldinger på Facebook fra folk som har spørsmål og synspunkter på ulike ting. Jeg blir så glad når jeg opplever slikt, smiler Amalie.
Stadig flere
17-åringen forteller videre om det første møtet etter at de hadde vervet inn nye medlemmer. Hun ble mildt sagt overrasket da hun så alle medelevene som strømmet på for å diskuterte politikk.
– Det var så fantastisk å se alle de engasjerte medlemmene samlet rundt et bord. Ingen var sjenerte, alle snakket og samtlige var enige i at dette var blitt starten på et fantastisk skolelag, forteller Ishane Elyounoussi (18)