Debatterer Lokalhistoriker Jon Harald Holm er en av dem som vil debattere filmen etter visningen gen i kveld. Arkivfoto: Boe Johannes Hermansen
Kjøp bildeViser "Kampf um Norwegen" i kveld
Sterke reaksjoner fra krigsveteraner førte til at den tyske propagandafilmen "Kampf um Norwegen" ikke ble vist på frigjøringsdagen 8. mai. I kveld vises den på Fredrikstad kino.
F-b.no på Facebook
Det er den lokale filmklubben Plankefilm som setter opp filmen. Samtidig inviteres det til paneldebatt med følgende tema: "Er krigen fortsatt tabu?"
I panelet sitter filmhistoriker Nils Klevjer Aas, lokalhistoriker Jon Harald Holm, FB-redaktør Erling Omvik og tidsvitne Harald Thoresen. Sistnevnte vil blant annet fortelle fra aprildagene på Kråkerøy i 1945.
I forkant av filmen vil Nils Klevjer Aas gi en faktaintroduksjon om filmen og fortelle om hvordan filmen kom til rette etter å ha vært forsvunnet i en årrekke.
Klevjer Aas er cand.philol. i filmvitenskap.Han har forelest og publisert en rekke populærvitenskapelige artikler om filmforståelse, filmhistorie og filmpolitikk.
Samme mann har også utarbeidet studiemateriellet som følger filmen "Kampf um Norwegen".