Charlotte Frogner har hovedrollen i den norske utgave av tv-serien "Hvaler".

Kjøp bilde

TV2s «Hvaler» selges til tysk tv-gigant

Den tyske tv-giganten ZDF har kjøpt verdensrettighetene til TV2s dramaserie «Hvaler».

Annonse

F-b.no på Facebook

Annonse

Det kan bety verdensomspennende oppmerksomhet omkring dramaserien som i utlandet blir hetende «Maria».

«Hvaler» er også blitt kåret til beste dramaserie i Seoul International Tv festival.
Charlotte Frogner, som spiller Maria, ble kåret til beste kvinnelige skuespiller i den samme festivalen.
I tillegg er «Hvaler-serien» blitt presentert under Cannesfestivalen og nominert til Rose d`Or i Luzernfestivalen.
– Dette betyr at vår dramasatsing på Hvaler har fått mye, mye større internasjonal oppmerksomhet enn det som er tilfalt «Himmelblå», sier produsent Trond Berg-Nilsen i Rubicon TV.
Han har virkelig erfart at det ikke er lett å bli profet i eget land.

LES OGSÅ: Internasjonale priser til "Hvaler"-serien

Etter at serien fikk mye besk kritikk både lokalt og nasjonalt, har utlendingene tatt den til sitt hjerte.
Arne Berggrens manusvri med å dramatisere psykologiske enkeltkasus, har begeistret det internasjonale fjernsynsmiljøet.
– Når giganen ZDF er interessert i serien, så er det å anse som en stor anerkjennelse for oss, sier Berg-Nilsen.

LES OGSÅ: "Hvaler 2" skal bli mer spennende

Oppfølgerserien «Hvaler 2» er nå under innspilling. Der dropper man psykologitemaet fullstendig.
– Vi har tatt til oss innvendingene mot den første serien og oppfølgeren blir mye mer spennende, humoristisk og tildels actionfyllt, sier produsenten.
Anerkjennelsen internasjonalt har virkelig gitt både Rubicon og TV2 tro på serien og sannsynligheten for at dette blir en føljeton er stor.
– Vi skal også utnytte Hvalers geografi og særpreg mye bedre i oppfølgerserien, sier Berg-Nilsen.

 

Kommentarer på f-b.no

Erling Omvik

Her kan du fritt komme med synspunkter og informasjon. Vi krever fullt navn. Da blir det mer interessant for andre å lese det du skriver. Trakassering, trusler, hatske meldinger eller reklame aksepteres ikke på f-b.no. Falske profiler utestenges. Vær saklig og vis respekt når du kommenterer.
Les mer om våre regler og moderering.


Bli tilhenger av Fredriksstad Blad på Facebook: