Toner for utsatte barn
Det er ikke bare publikum på Blå Grotte som får glede av det når Vigdis Wisur og vennene hennes inntar scenen med årets julekonsert igjen.
F-b.no på Facebook og Twitter
De kriserammede barna og familiene som får ferie på idylliske "Havblikk" på Søndre Sandøy av konsertinntektene og andre midler foreningen "Vigdis med venner" samler inn, vil nok ha vel så stor glede av konserten som publikum selv om de ikke er fysisk til stede i salen 16. desember.
Det er fjerde året Vigdis Wisur, ektemann/kompanjong Frank og en haug av venner arrangerer konserter til inntekt for barn. Hittil har aksjonene deres samlet inn rundt én million kroner.
Denne gangen har de også fått med Jan Groth, Eirikur Hauksson og Louis Jacoby.
Utsatte barn
Felles for oss alle er at vi brenner for saken: Barna, sier Wisur, som forteller at det var deltagelse på et fosterhjemskurs for noen år tilbake som førte til at hun og ektemannen satt igjen og følte de måtte hjelpe utsatte barn.
Selv om det ble klart at vi ventet vårt eget barn rett etter kurset, følte vi at kurset hadde åpnet øynene våre for hvordan mange barn har det. I fjor var det 1.300 barn på barnevernstiltak her i regionen. Da kan man bare tenke på mørketallene, sier Vigdis Wisur.
De tallene burde vekke alle. Sarpsborg- og Fredrikstad-distriktet er det området i landet med de desidert verste tallene, sier ektemannen.
Kjøper ferieplasser
Inntektene fra årets fire julekonserter i Fredrikstad og Sarpsborg vil rett og slett gå til å kjøpe ferieplasser til en del av disse barna og i mange tilfeller familiene deres på feriestedet Havblikk.
Det er Filadelfia-menigheten i Sarpsborg som eier stedet på Søndre Sandøy, og fore-ningen "Vigdis med venner" kommer rett og slett til å kjø-pe ukes-opphold på feriestedet, som etter hvert skal bli spesielt tilrettelagt for utsatte barn.
Foreningen samarbeider også med Krisesenteret i Sarpsborg og Fredrikstad. De håper også å kunne gi tilbudet til familier tilknyttet andre organisasjoner etter hvert.
I fjor trakk Vigdis og vennene hennes 2.000 mennesker til støttekonsertene før jul. De håper på minst like massiv oppslutning i år.
Hverdagshelter over alt
Det er for øvrig ikke bare oppslutningen fra publikum som har varmet "vennene" i årene de har holdt på med innsamling.
Velviljen er enorm når vi ringer bedrifter om sponsing. Finanskrisen virker overhodet ikke inn på viljen til å hjelpe disse barna, sier foreningsmedlem Kjell Frøid.
Det er helt fantastisk hvor mange hjelpsomme hverdagshelter det finnes i samfunnet som det aldri står noe om i avisene. Det finnes folk som stapper bilen sin full av julegaver til barn som trenger det og en rekke andre historier om mennesker som gjør mye for andre, sier Wisur.
Hun kan fortelle at det bak én innsamlingsaksjon kan stå et apparat på så mange som 150 frivillige.
