Steel-country fra Setesdal
Sørlandets Musikksenter/Bare Bra Musikk
F-b.no på Facebook
Hvis du tenker deg at Buck Owens & The Buckaroos var fra Valle i Setesdal, har du en fornemmelse av hvordan Åsmund Åmli Band låter. Midt i det magiske dalføret i Aust-Agder som er så kjent for sine spelemenn og kvedere kommer det en kvartett som altså er sterkt inspirert av amerikansk "steel pedal"-country. Det er Åsmund Åmli, vokal og bass, Bjørn Stiauren, trommer og vokal, Stian Øvland, gitar og vokal, og Dag Wolf, steelgitar. De anvender samme metode som Hellbillies fra Hallingdal gjorde tidlig i karrieren: Å skrive tekster på sin egen dialekt til amerikanske låter. Eksempelvis har Tom T. Hall komponert tittelsporet.
Selv om vallemålet kan være vanskelig å forstå for oss østlendinger, lager Stian Øvland bra tekster. Åsmund Åmli synger med liv og nærvær, og kompet svinger.
Bandet er fra før mest kjent for låten "Stomp og vatn" (nr. 1 på Norsktoppen), hvis video hyppig er blitt vist på NRK2s "Danseband Jukeboks". Jeg tipper at interessen for setesdølene vil øke ytterligere.