Drømmetoner fra Follo
Reroute Records
F-b.no på Facebook
Presseskrivet som følger "Hallucinations", laget av Follobaserte Soundborne, båssetter musikken som "instrumental drømmeverk".
De fem gutta henter inspirasjon blant annet fra melodisk rock, norsk folkemusikk og jazz. Det kan selvsagt av og til bli "drømmeverk" av slike ambisjoner. Og det blir det i dette tilfelle i dobbelt forstand, faktisk.
Musikken er i seg selv i utgangspunktet av den drømmende arten, med gitarer, som oftest elektrisk, av og til klassisk, som ivrig boltrer seg i svevende melodiske, av og til utfordrende gitararrangementer over tunge, men samtidig snertne bassganger og stødige trommer.
For det er ingen tvil om at Soundborne-gutta kan sin musikk-ABC. De viser at de behersker kunsten å komponere musikk av dette store formatet i symfprogmetalstil, samt at de innehar instrumentalistenes kompetanse til å "få det ut".
De henger faktisk på grep, titler som Space, Creatures of a Fairy tale, Lullaby, Lava og Le Roi Soleil. Og de er behagelig varierte og kreativt presentert.