Fredriksstad BladKultur
Har lyst til å lese noe som får fart på lattermusklene. Heldigvis er det opp til flere som ser det som sin oppgave å trimme våre lattermuskler eller i hvert fall å få smøre smilebåndet.
polo - Per Larsen hører til de sistnevnte. Han vil myke opp stive muskler og smøre våre smilebånd med sine Lørdagsdikt. På den lille boken på 59 sider står det første volum på forsiden, så vi kan nok vente oss flere. Men polo anbefaler oss altså på lørdag, litt ut på ettermiddagen: Lag deg en god kopp kaffe, demp kyset og sett på noe behagelig musikk. det er i denne settingen poeten vil vi skal hente frem Lørdagsdikt.
Forlegger Jan mesiceck i forlaget Lille Måne forteller at nett-poeten Polo debuterte for 26 år siden med diktet Uteliggeraften under psevdonymet Larsen. Polos forfatterskap er et resultat av en introvert trønders vandring i de indre kretser av Frognerparkens ytterkant. Slik blir det lørdagsdikt av skriver sjefen for forlaget Lille Måne som ifølge forlaget gjør hverdagspoesi til lørdagspoesi.
Poeten trives nok slik som han har det. I alle fall heter det i diktet Nix:
Det er
ingen ting
som tyder
på at
forandring
fryder
I Fullt umulig
Det er
for sent
å takke
for seg -
når konsonantene
har gått
sin vei
Og det er det jo umulig å være ueng i.
Langt fra så lavmælt er nok Ragnar Askelands Vitser og frekkiser. Journalisten og vitseredaktøren i Vi Menn har mixet en vitsecocktail av 500 vitser. Han lover fandenivoldsk humor, men også ispedd en dash livsvisdom, skal vi tro ham. Det er nok ikke alle vitsene som vil alle i like god jord hos alle. Det hadde vel også vært rart... Vitseredaktøren har selv dandert det hele med sprelske tegninger.
Alle de tradisjonelle er med. Her er "vovede" vitser, blondinevitser, svenskevitser blant annet.
Hvilket fly i en snøstorm er svensk?
Det med kjetting på propellene!
Hvem av arbeiderne på en oljeplattform er svensk?
Det er han som kaster brødsmuler til helikoptrene!
Jeg vet ikke hva nordendinger synes om denne:
En fisker fra Nord-Norge ble invitert i snobbete selskap, der det sto østers og champagne på menyen. Da han kom hjem, spurte hans kone hva de hadde fått servert.
Det var dårlige greier, bare nokka brus og agn!
Stilen og tonen er klar og noen latterutbrudd vil boken ganske sikkert frembringe, men like sikkert noen skuldertrekk. det er vel også mulig at en og annen vil bli opprørt over frekkisene.
Boken er kommet på Orion forlag.
Publisert søndag 30. april 2006 kl. 00:00.
Sist oppdatert søndag 30. april 2006 kl. 00:00.
Ut i dag
Se hva som skjer i Østfold... »
TV Guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover... »
Bildeserier
Se våre bildeserier fra kulturbegivenheter... »
På by'n
Se hvem som har vært på byen i helga... »
(8 bilder)
(11 bilder)
(28 bilder)
(16 bilder)
| Uke | Ma | Ti | On | To | Fr | Lø | Sø |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| 36 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 37 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 38 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 39 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
| 40 |
| 02.08 - 05.09 | Spennende kunst på Bryggerhuset | |
| 03.09 - 04.09 | CRAZY COWBOYS på Cafe Oscar | |
| 03.09 - 04.09 | Ølfestival | |
| 03.09 - 04.09 | Puben på Hawk huset | |
| Friday | 03.09 | Afterwork på Bar(t) Fredrikstad |
Smakløst måltid
Regi: Jay Roach Med: Steve Carell, Paul Rudd, Stephanie Szostak, Jemaine Clement m.fl. Norgespremière Komedie 1 t. 40 min.
Herlig blanding
"SKIT I ALLT",
Dungen,
(Indie Recordings/Subliminal Sounds)
Penger, makt og mafiosi i Fredrikstad
Tysteren - Krim - 383 sider - Juritzen Forlag
Nærmere italia kommer du ikke
Jeg savner en god italiener i Fredrikstad, sier Smak. – Den i Gågata står det lunsjbar på, og jeg har dessverre sjelden tid til å spise lunsjen min ute. – Jeg tror kanskje det er mer enn en lunsjbar, i hvert fall var det åpent da jeg gikk forbi i går kvel ...
| TMC & Cartoon Network: | 05:10 | The Screening Room - Acting |
|---|---|---|
| TCM: | 05:10 | The Screening Room - Acting |
| TCM: | 05:35 | The Screening Room |
| TMC & Cartoon Network: | 05:35 | The Screening Room |
| 3sat: | 06:20 | Kulturzeit |
Lesernes nyheterRøde Kors Nettverksgruppe setter i gang mange spennende aktiviteter denne høsten. Vi ønsker også kontakt med nye deltakere.
Et telt reises på Østsiden
Det er første gang møteteltet til Jørn Strand er på Østlandet. Jørn Strand er en tidligere narkoman som nå forkynner evangeliet på fulltid.
4
CRAZY COWBOYS på CAFE OSCAR
Cafe Oscar har gleden av å presentere CRAZY COWBOYS
PLAYLIFE på CAFE OSCAR
Cafe Oscar har gleden av å presentere PLAYLIFE!
720 millioner for en dags arbeid
Et bilde som Picasso brukte en eneste dag på å skape er nå solgt for vanvittige 720.370.000 kroner.
Lager gigantjulebord i Kongstenhallen
Kristian Valen er blant artistene som står på scenen når Kongstenhallen pyntes opp til storstilt julegalla 4. desember.
Maos egenrådige danser
Regi: Bruce Beresford
Med bl. a: Chi Cao, Kyle MacLachlan og Bruce Greenwood
Norgespremière
Australsk drama, 11 år
1 t. 58 min.
Smakløst måltid
Regi: Jay Roach Med: Steve Carell, Paul Rudd, Stephanie Szostak, Jemaine Clement m.fl. Norgespremière Komedie 1 t. 40 min.
«Salt», surt og actionfylt
Regi: Phillip Noyce
Angelina Jolie, Chiwetel Ejiofor, Liev Schreiber, Zoe Lister Jones m.fl.
Norgespremière
1 t. 41 min.
15 år
Korpsene står sammen
Alle skolekorpsene i Fredrikstad har slått seg sammen og bestemt seg for å samarbeide om rekruttering av aspiranter.gjelder antall medlemmer i korpsene. Derfor kjører vi denne kampanjen, forteller leder i Kråkerøy skolekorps, Rino Andreassen.
– Det mest krevende jeg har gjort!
Om to dager har Heidi Gjermundsen Broch première på musikalen Next to normal på Det Norske Teatret.
Herlig blanding
"SKIT I ALLT",
Dungen,
(Indie Recordings/Subliminal Sounds)
Stefans gladplate
"5 DAGAR I AUGUSTI",
Stefan Sundström,
(Indie Recordings/National)
Ingenting under
"TEENAGE DREAM",
Kate Perry,
(Capitol/Virgin)
Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:00 og kl. 23:59