Tuva Pettersen (7) har malt tre av bildene som pryder veggene i loftsgalleriet, men det av frukt er favoritten. Alle foto: Camilla Brække
Kjøp bildeMesterlig barnekunst
Fra loftsatelier til galleri: Onsdag kveld var det endelig duket for utstilling av kunstverkene til de 15 unge malerne hos Anne Ravneng Fredriksen.
Over høsten har 15 barn og unge mellom fire og tolv år lært seg å uttrykke seg visuelt i loftsatelieret til Anne Ravneng Fredriksen.
Kjøp bilde
Jakob Sebastian R. Thulin (7) synes det er morsomst å etterligne Picasso.
Kjøp bildeF-b.no på Facebook
Picasso er morsomst. For han lager så mange rare utseender, smiler Jakob Sebastian R. Thulin (7) og viser frem sin versjon av Picasso.
Fargerike malerier av fisker, båter, frukt, regnbuer og nyskapende Picassoverk pryder veggene i galleriet hos utøvende kunstner og lærer i visuelle kunstfag, Anne Ravneng Fredriksen.
Over høsten har 15 unge kunstnere mellom fem og tolv år lært seg å uttrykke seg visuelt i loftsatelieret til Anne. Onsdag kveld hadde de små kreative sjelene, det de så lenge har ventet på, utstilling av kunstverkene sine.
Det er morsomt å vise frem bildene i et galleri, sier Tuva Pettersen (7).
Lerret til jul
Allerede før utstillingen av barnekunstverkene har åpnet, er galleriet fullstappet av mennesker.
Det er gøy å male, for det blir så pent når vi er ferdige, smiler Tuva Pettersen.
Jeg ønsker meg lerret og pensler til jul, legger 7-åringen til.
Inspirert av barna
Gjennom ni formiddagsøkter har de unge kunstnerne blitt fortrolige med primærfargene, lært om enkelte kunstnere, maleteknikker og erfart disiplin ved staffeliet. Anne har vist frem bilder av kjente kunstverk på dataskjerm og lagt til lyder.
Jeg blir inspirert av barna. De er så spontane i sine uttrykk, sier utøvende kunstner, Anne Ravneng Fredriksen.
De forstørrer inntrykkene, dimensjoner er ikke viktig, sier hun.
Naivistisk stil
Anne røper at all tiden med barna har påvirket hennes egen kunst.
De har en naivistisk stil som er litt ufullstendig, og det er akkurat det som løfter bildene. Jeg har blitt inspirert til å løse opp mine egne bilder, forteller hun.
I det klokken er slagen for åpning av utstillingen er allerede loftsgalleriet til Anne smekkfullt av skuelystne folk.
Dette skal jeg fortsette med. Jeg håper dette er begynnelsen på å ta barnekunst på alvor, sier Anne Ravneng Fredriksen.