Svein Skahjems bok "Fredrikstadmarka-på sporet av historien" er lest inn som lydbok av Jon Thoresen (til høyre)

Kjøp bilde

Fredrikstads første lydbok

Den lokale boksuksessen om Fredrikstad-marka er nå blitt lydbok.

Annonse

Leif Bråten i studioet på Haugetun har produsert lydboken.

Kjøp bilde

F-b.no på Facebook og Twitter



Annonse

– Det er trolig Fredrikstads første lydbokprosjekt, sier forfatteren Svein Skahjem.
Han ber folk som vet om andre tidligere lydbokprosjekter i byen, si i fra.
– Jeg kjenner ihvertfall ikke til noen.

Salgsuksess

Boken "Fredrikstadmarka - på sporet av historien" har solgt i snart 2000 ex.
Opplaget på 3000 beregnes utsolgt innen året er omme. Dette er respektable salgstall for en lokal bok.–
– Interessen har vært gledelig stor, sier en fornøyd Skahjem.
– Men vi tenkte at den også skulle gjøres tilgjengelig for blinde, svaksynte eller andre som av ulike grunner foretrekker en lydbok.

Alle kjøper lydbøker

Lydbøker har blitt populære også blant folk med normalt syn- rett og slett fordi det er en effektiv måte å tilegne seg stoffet på.
Aldershjem, skoler og institusjoner er andre mulige avtagere av lydbøker.
– Mange spiller av lydboken i bilen, sier Jon Thoresen som er oppleser av boken.
I samarbeid med Leif Bråten i lydstudioet på Haugetun folkehøyskole har han brukt 40 - 50 timer på å lese inn hele boken.
– Å lage lydbok krever noe mer enn at man sitter med mikrofon og opptaker hjemme på kjøkkenbenken, understreker den erfarne lydmannen Bråten.
Han har brukt mange timer med redigeringsutstyret for å luke bort dobbelpust og andre "uhumskheter" fra oppleserens side.
Resultate rommes den i en pakke på 9 cd`er som skal selges i de lokale bokhandlene. En fullverdig innholdsfortegnelse følger med. I første omgang er opplaget på lydboken 50, men fordelen er at det er relativt enkelt å kopiere opp nye plater etterhvert som behovet dukker opp.
Selv folk med godt syn og leseferdigheter kjøper lydbøker
Svein Skahjem

 

Kommentarer på f-b.no

Her kan du fritt komme med synspunkter og informasjon. Vi krever fullt navn. Da blir det mer interessant for andre å lese det du skriver. Trakassering, trusler, hatske meldinger eller reklame aksepteres ikke på f-b.no. Falske profiler utestenges. Vær saklig og vis respekt når du kommenterer.
Les mer om våre regler og moderering.


Bli tilhenger av Fredriksstad Blad på Facebook: