Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Etterlyser Beatles-plater presset i Fredrikstad

Driftsingeniør Helge Eriksen ledet NTPs grammofonavdeling som produserte vinylplater for det norske

Driftsingeniør Helge Eriksen ledet NTPs grammofonavdeling som produserte vinylplater for det norske marked. Samlere etterlyser Beatles-plater produsert ved bedriften. Alle foto: Ole Martin GRAV
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

PlatesamlerenTerje Ekstrøm -sønn av torginspektør Lorang Syversen – er lidenskapelig samler av Beatl

PlatesamlerenTerje Ekstrøm -sønn av torginspektør Lorang Syversen – er lidenskapelig samler av Beatles-plater.
Bestill bildet Kjøp bilde

NTPI annen etasje på NTP i bygningen bak Helge Eriksen ble platene laget . Foto: JOHN JOHANSEN

NTPI annen etasje på NTP i bygningen bak Helge Eriksen ble platene laget . Foto: JOHN JOHANSEN
Bestill bildet Kjøp bilde

BEATLES på OscarBeatles-nattiné på Oscarteatret fra i morgen: Eirikur Hauksson (f.v.), Jan Erik Arnt

BEATLES på OscarBeatles-nattiné på Oscarteatret fra i morgen: Eirikur Hauksson (f.v.), Jan Erik Arntsen, Morten Milde og Tor Hauge er klare med det femte showet med Beatles-musikk. ARKIVfoto: SVEIN KRISTIANSEN
Bestill bildet Kjøp bilde

Når Beatles-showet på Oscar går av stabelen imorgen er Helge Eriksen (78) og Tom Ekstrøm (55) garantert i salen.

De to kan nå fortelle om et glemt og ganske unikt stykke kulturhistorie ved Norsk Teknisk Porselenfabrikk på Trosvikstranda.
Ved bedriftens grammofonavdelingen ble det fra 1958 til 1967 produsert vinylplater til hele det norske og muligens også deler av det skandinaviske marked.

Mange av platene, deriblant også trolig en del unike Beatles-singler, har i dag høy verdi på samlermarkedet.
Tom Ekstrøm er en av Norges mest fremtredende samlere av Beatles-plater og eier flere av klenodiene. Blant annet den norsk pressede utgaven av singlen «Can`t buy me love» fra 1964 med navnet The Beatles trykket i hvit skrift på oransje bunn.

Stor samlerverdi

– Den har gått for 3000 kroner på samlermarkedet, sier Ekstrøm
Driftsingeniør Helge Eriksen ved NTPs plastavdeling bekrefter
– Det ble presset titusenvis av grammofonplater. Det var kontinuerlig drift, ofte på flere skift.
Nesten samtlige av 50 og 60-tallets platestjerner fikk sine vinylprodukter presset ved NTP.

En av de dyktigste produksjonsarbeiderne ved avdelingen var Signe Olsen – mor til ikke ukjente Egil «Drillo» Olsen. Hun gikk bort for en del år siden, men Helge Eriksen bekrefter at damene var spesielt flinke med å betjene presseverktøyet der platene ble laget.
En serie av underlige sammentreff i forbindelse med Beatles-showet på Oscar har ført Fredriksstad Blad på sporet av denne spesielle kultur og industrihistorien.

Det var platesamleren og musikkjenneren Dag Johansen som først hørte om de spesielle Beatles-platene produsert ved NTP i Fredrikstad.
I forbindelse med at Beatles-prosjektet til musiker Jan Erik Arntsen skal ha juleforestilling på Oscar nevner vi historien for Petter Eriksen ved Oscar.
Avisen har nemlig forgjeves forsøkt å få fatt i personer som kjenner til plateproduksjonen ved NTP.– Det kan jeg hjelpe deg med, sier Eriksen for min far var sjef for den avdelingen på NTP i mange år.
Helge Eriksen er i dag sprek pensjonist -bosatt på Holmen Eldresenter – bare et stenkast fra NTP. Han husker godt produksjonen av Beatles og andre artisters plater.
– NTP var tidlig ute med bearbeiding av plastråstoff. Når det gjaldt grammofonplater hadde vi tre pressverktøy i sving.
– Vi fikk matrisene tilsendt og presset ut titusenvis av plater, avhengig av hvor populær artisten var.
– Platens «label» ble festet på i samme prosess. Vinylen ble lufttørket, før vi tok stikkprøver gjennom å avspille enkelte av platene og teste lyden, forteller Eriksen.
Ifølge platesamler Terje Ekstrøm er mange av platene produsert i Norge meget ettertraktet på samlemarkedet.
– Samlere er alltid ute etter ting det finnes få av. Og plater presset i Norge finnes det ikke mange av i verden. Og Beatles-plater presset i Norge er ekstra gjevt.

Ekstrøm ramser opp følgende plater som spesielt attraktive.
« She loves You – The Beatles. Den spesielle annenutgaven so m kom i 1967, og ble presset i Norge -trolig ved NTP. (det var samme år som de la ned grammofonavdelingen ved bedriften) Med et rødt cover i stedet for det grønne coveret som prydet tidligere utgaver av singlen. Denne platen kan gå for 12.000 – 15.000 kroner på samlemarkedet.»
«From me to You – The Beatles 1963. Norsk utgave presset ved NTP går for 10.000 kroner og er meget sjelden.
«Please, please me – The Beatles 1963. Norsk utgave med dansk cover utgitt på Parlophone. Første pressing -trolig ved NTP-går for 6000 kroner. Terje Ekstrøm har selv denne platen.
«Can`t buy med love – The Beatles 1964. Norsk utgave med omslag hvor The Beatles står med hvit skrift på oransje eller klar rød bunn. Den siste varianten går for mer enn 3000 kroner. Det var utgivelser på Odeon eller Parlophone som ble produsert i Fredrikstad.
– Ofte står det «Made in Norway» på labelen til plater presset i Norge. Da er platen med stor sannsynlighet presset i Fredrikstad, sier Ekstrøm.

LES OGSÅ: Konsert: The Ballad of Beatles and Yoko

Etterlyser mer informasjon

– Men noen ganger står produksjonsstedet inngravert som en kode etter sluttsporet i selve vinylen. Da må man ha detaljkunnskaper for å kunne angi produksjonssted.
Terje Ekstrøm håper noen kan bidra med nøyaktig dokumentasjon over denne plateproduksjonen i Fredrikstad.
– Veldig mye er blitt kastet ved bedriften. Derfor må vi bare anta oss frem til hvilke Beatles-plater og hvilke andre artister som ble presset der. Men produksjonen var på hundretusenvis gjennom de ti årene, så at det ble skrevet kulturhistorie, sier Terje Ekstrøm som fikk Beatles-interesse vekket med en Bambino platespiller gitt av hans far-ikke ukjente politimann og torginspektør Lorang Syversen i 1966.


Publisert torsdag 19. november 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert torsdag 19. november 2009 kl. 00:00.

Annonse

Kommentarer (0)

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:00 og kl. 23:59

Snarveier

Ut i dag Ut i dag

Se hva som skjer i Østfold... »

TV Guiden TV Guiden

Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover... »

Bildeserier Bildeserier

Se våre bildeserier fra kulturbegivenheter... »

På by På by'n

Se hvem som har vært på byen i helga... »

Filmtrailer: The Kid

Filmtrailer: På vei

Filmtrailer: Micmacs - Det glade vanvidd

Se flere videoer

September
Uke Ma Ti On To Fr
35     1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30      
40              

+ Se alle oppføringer

Smakløst måltid

Regi: Jay Roach Med: Steve Carell, Paul Rudd, Stephanie Szostak, Jemaine Clement m.fl. Norgespremière Komedie 1 t. 40 min.

+ Flere filmanmeldelser

l Herlig blanding

"SKIT I ALLT", Dungen, (Indie Recordings/Subliminal Sounds)

+ Flere musikkanmeldelser

Nærmere italia kommer du ikke

Jeg savner en god italiener i Fredrikstad, sier Smak. – Den i Gågata står det lunsjbar på, og jeg har dessverre sjelden tid til å spise lunsjen min ute. – Jeg tror kanskje det er mer enn en lunsjbar, i hvert fall var det åpent da jeg gikk forbi i går kvel ...

+ Flere anmeldelser

Kultur på tv/radio

TMC & Cartoon Network: 05:10 The Screening Room - Acting
TCM: 05:10 The Screening Room - Acting
TCM: 05:35 The Screening Room
TMC & Cartoon Network: 05:35 The Screening Room
3sat: 06:20 Kulturzeit

» Gå til TV Guiden

mittfb - lesernes egne nyheterLesernes nyheter
kultur

Røde Kors Nettverksgruppe

Røde Kors Nettverksgruppe setter i gang mange spennende aktiviteter denne høsten. Vi ønsker også kontakt med nye deltakere.

nettverk

Et telt reises på ØstsidenEt telt reises på Østsiden

Det er første gang møteteltet til Jørn Strand er på Østlandet. Jørn Strand er en tidligere narkoman som nå forkynner evangeliet på fulltid.

EyeWitness

4

CRAZY COWBOYS på CAFE OSCARCRAZY COWBOYS på CAFE OSCAR

Cafe Oscar har gleden av å presentere CRAZY COWBOYS

CafeOscar

PLAYLIFE på CAFE OSCARPLAYLIFE på CAFE OSCAR

Cafe Oscar har gleden av å presentere PLAYLIFE!

CafeOscar

Kultur

picasso 720 millioner for en dags arbeid

Et bilde som Picasso brukte en eneste dag på å skape er nå solgt for vanvittige 720.370.000 kroner.

Geir Nilsen Lager gigantjulebord i Kongstenhallen

Kristian Valen er blant artistene som står på scenen når Kongstenhallen pyntes opp til storstilt julegalla 4. desember.

Maos egenrådige danser

Regi: Bruce Beresford Med bl. a: Chi Cao, Kyle MacLachlan og Bruce Greenwood Norgespremière Australsk drama, 11 år 1 t. 58 min.

Smakløst måltid

Regi: Jay Roach Med: Steve Carell, Paul Rudd, Stephanie Szostak, Jemaine Clement m.fl. Norgespremière Komedie 1 t. 40 min.

«Salt», surt og actionfylt

Regi: Phillip Noyce Angelina Jolie, Chiwetel Ejiofor, Liev Schreiber, Zoe Lister Jones m.fl. Norgespremière 1 t. 41 min. 15 år

Korpsene står sammen

Alle skolekorpsene i Fredrikstad har slått seg sammen og bestemt seg for å samarbeide om rekruttering av aspiranter.gjelder antall medlemmer i korpsene. Derfor kjører vi denne kampanjen, forteller leder i Kråkerøy skolekorps, Rino Andreassen.

heidi – Det mest krevende jeg har gjort!

Om to dager har Heidi Gjermundsen Broch première på musikalen Next to normal på Det Norske Teatret.

l Herlig blanding

"SKIT I ALLT", Dungen, (Indie Recordings/Subliminal Sounds)

Stefans gladplate

"5 DAGAR I AUGUSTI", Stefan Sundström, (Indie Recordings/National)

Ingenting under

"TEENAGE DREAM", Kate Perry, (Capitol/Virgin)

Annonse