Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Gnostiske evangelier

Unike dokumenter

Judasevangeliet og De gnostiske evangelier er på hver sin måte unike dokumenter som rokker ved det vanlige synet på Jesus Kristus.
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Roser

Vår anmelder roser forlaget Lille Måne for å satse på denne typen smale bøker i stedet for å skjele til økonomisk vinning.
Bestill bildet Kjøp bilde


Bestill bildet Kjøp bilde


Bestill bildet Kjøp bilde


Bestill bildet Kjøp bilde


Bestill bildet Kjøp bilde

153 sider Oversatt av Grete Helene Moen Forlaget Lille Måne

Uansett hva man måtte mene om Jesus Kristus, om man betrakter ham som Guds sønn, eller om man anser ham som et "vanlig" menneske uten guddommelige egenskaper, vil historiene om hans liv, om disiplene hans og om tiden han levde i, aldri slutte å fascinere.
De to bøkene som vi skal se nærmere på her, er på hver sin måte unike dokumenter som definitivt rokker ved det vanlige synet vi har på Jesus Kristus.
Å avfeie dem med at de er blasfemiske eller uortodokse er ikke uriktig, men dersom det fører til at man ikke ønsker å lese dem, fratar man seg selv muligheten til å få et dypere innblikk i og bredere forståelse av den første kristne tiden, der kristendommen fremsto som én blant flere konkurrerende religioner.
Judasevangeliet
ble antagelig skrevet ned på midten av det andre århundre, og utrolig nok er Judasevangeliet så vidt vi vet nevnt kun en gang etter sin tilblivelse, og det var av kirkefader St Irinaeus fra Lyon i år 180 e. Kr. Følelsen av andektighet lar seg ikke skjule når vi da nesten to tusen år senere får muligheten til å lese det som er igjen av det ille tilredte dokumentet.
Judasevangeliet
er på mange måter svært forskjellig fra de anerkjente evangeliene slik vi kjenner dem fra Det Nye Testamentet. I Judasevangeliet blir det understreket at Jesus ofte lo til disiplene sine, men den største forskjellen er måten Judas blir fremstilt på. Her møter vi ingen løgnaktig bedrager som selger sin herre og mester for en neve sølvpenger, men snarere en åndelig utviklet mann som er det eneste som er blitt funnet verdig til å påta seg det største offer, nemlig å følge Jesus' ønske om tilsynelatende å svikte ham i Getsemane Hage.
Dessverre mangler deler av teksten, men det som er igjen av evangeliet er uhyre interessant – og overraskende – lesning, men lett tilgjengelig er det ikke.
Som med Baigents nylig utkomne Jesusdokumentene, fremgår det tydelig av utgivernes artikler at deres egen vei til originalskriftene er å sammenlikne med en actionthriller, der tyver, lurendreiere og andre med ulike økonomiske eller ideologiske interesser forsøker å ødelegge eller skjule dokumentene fra allmennheten. Dette er definitivt med på å gjøre boken mer tilgjengelig for allmennheten.
"For gnostikerne er det uvitenheten og ikke synden som er det grunnleggende problemet i menneskelivet"
blir vi minnet om av utgiverne. Sentralt i den gnostiske virkelighetsoppfatningen står forestillingen om at verden er delt i to, i lyset og mørket, det gode og det onde.
Gnostiske retninger har til alle tider blitt sett på med mistenksomhet og skepsis fra den etablerte kirkeordenen, for gnostikerne avviser at man må veien om prestene og kirkeinstitusjonene for å oppnå kontakt med det guddommelige, og nettopp fordi gnostikerne stiller spørsmål ved kirkens makt, har den katolske kirken ønsket å skjule og utrydde den type fritenkeri.
I De gnostiske evangeliene utfordrer Elaine Pagels flere av kirkens dogmer, slik som oppstandelsen, treenigheten og jomfrufødselen. Pagels er professor i religion ved Princeton og tar utgangspunkt i Nag Hammadi-funnet, der til da ukjente skrifter ble funnet av en fattig gjeter på 1940-tallet.
Skriftene stammet fra de første hundreårene etter Jesu tid, og det er grunn til å regne med at disse tekstene ble ekskludert fra den pavelige kommisjonen som skulle bestemme hvilke evangelier som skulle bli med i Bibelen.
I Pagels' uhyre interessante bok stifter vi nærmere bekjentskap med blant annet Tomasevangeliet, Sannhetens evangelium og Filipevangeliet. De gnostiske evangelier er utfordrende både filosofisk og religiøst, likevel forklarer boken på begripelig vis hvorfor det ble så viktig for kirken å fordrive gnostiske elementer fra sin lære og sine tilhengere.
Begge bøkene er forsynt med svært informative innledninger og forord, der tekstene kommenteres, og der fagpersoner setter utgivernes perspektiver i et kritisk lys. Dermed understrekes den pågående diskusjonen om hvordan tekstene skal fortolkes, både fordi tekstene rokker ved grunnleggende forestillinger vi har om Guds sønn, og fordi tekstene på eksemplarisk vis illustrerer oversettelsens dilemma: Avhengig av hvilke ord vi velger, vil inntrykket av teksten enten støtte opp under eller problematisere et bestemt syn. I Judasevangeliet bruker for eksempel utgiverne konsekvent begrepet ånd når de refererer Jesus' ord til Judas. I forordet til den norske utgaven korrigerer imidlertid Einar Thomasen dette begrepet, og hevder at det i større grad dreier seg om en demon, en som riktignok står over de andre disiplene, men som "ikke vil nå frem til den hinsidige, åndelige verden".
Det er grunn til å gratulere Forlaget Lille Måne med deres satsing på smale bøker, der kriteriene til utgivelser ser ut til å handle mer om idealisme enn om snarlig økonomisk vinning. Men ikke for det, kanskje gnostiske evangelier har en større leserskare enn man skulle tro?






Publisert søndag 20. mai 2007 kl. 00:00.
Sist oppdatert søndag 20. mai 2007 kl. 00:00.

Annonse

Kommentarer (0)

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:00 og kl. 23:59

Snarveier

Ut i dag Ut i dag

Se hva som skjer i Østfold... »

TV Guiden TV Guiden

Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover... »

Bildeserier Bildeserier

Se våre bildeserier fra kulturbegivenheter... »

På by På by'n

Se hvem som har vært på byen i helga... »

Filmtrailer: The Kid

Filmtrailer: På vei

Filmtrailer: Micmacs - Det glade vanvidd

Se flere videoer

September
Uke Ma Ti On To Fr
35     1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30      
40              

+ Se alle oppføringer

Smakløst måltid

Regi: Jay Roach Med: Steve Carell, Paul Rudd, Stephanie Szostak, Jemaine Clement m.fl. Norgespremière Komedie 1 t. 40 min.

+ Flere filmanmeldelser

l Herlig blanding

"SKIT I ALLT", Dungen, (Indie Recordings/Subliminal Sounds)

+ Flere musikkanmeldelser

Nærmere italia kommer du ikke

Jeg savner en god italiener i Fredrikstad, sier Smak. – Den i Gågata står det lunsjbar på, og jeg har dessverre sjelden tid til å spise lunsjen min ute. – Jeg tror kanskje det er mer enn en lunsjbar, i hvert fall var det åpent da jeg gikk forbi i går kvel ...

+ Flere anmeldelser

Kultur på tv/radio

TMC & Cartoon Network: 05:10 The Screening Room - Acting
TCM: 05:10 The Screening Room - Acting
TCM: 05:35 The Screening Room
TMC & Cartoon Network: 05:35 The Screening Room
3sat: 06:20 Kulturzeit

» Gå til TV Guiden

mittfb - lesernes egne nyheterLesernes nyheter
kultur

Røde Kors Nettverksgruppe

Røde Kors Nettverksgruppe setter i gang mange spennende aktiviteter denne høsten. Vi ønsker også kontakt med nye deltakere.

nettverk

Et telt reises på ØstsidenEt telt reises på Østsiden

Det er første gang møteteltet til Jørn Strand er på Østlandet. Jørn Strand er en tidligere narkoman som nå forkynner evangeliet på fulltid.

EyeWitness

4

CRAZY COWBOYS på CAFE OSCARCRAZY COWBOYS på CAFE OSCAR

Cafe Oscar har gleden av å presentere CRAZY COWBOYS

CafeOscar

PLAYLIFE på CAFE OSCARPLAYLIFE på CAFE OSCAR

Cafe Oscar har gleden av å presentere PLAYLIFE!

CafeOscar

Kultur

picasso 720 millioner for en dags arbeid

Et bilde som Picasso brukte en eneste dag på å skape er nå solgt for vanvittige 720.370.000 kroner.

Geir Nilsen Lager gigantjulebord i Kongstenhallen

Kristian Valen er blant artistene som står på scenen når Kongstenhallen pyntes opp til storstilt julegalla 4. desember.

Maos egenrådige danser

Regi: Bruce Beresford Med bl. a: Chi Cao, Kyle MacLachlan og Bruce Greenwood Norgespremière Australsk drama, 11 år 1 t. 58 min.

Smakløst måltid

Regi: Jay Roach Med: Steve Carell, Paul Rudd, Stephanie Szostak, Jemaine Clement m.fl. Norgespremière Komedie 1 t. 40 min.

«Salt», surt og actionfylt

Regi: Phillip Noyce Angelina Jolie, Chiwetel Ejiofor, Liev Schreiber, Zoe Lister Jones m.fl. Norgespremière 1 t. 41 min. 15 år

Korpsene står sammen

Alle skolekorpsene i Fredrikstad har slått seg sammen og bestemt seg for å samarbeide om rekruttering av aspiranter.gjelder antall medlemmer i korpsene. Derfor kjører vi denne kampanjen, forteller leder i Kråkerøy skolekorps, Rino Andreassen.

heidi – Det mest krevende jeg har gjort!

Om to dager har Heidi Gjermundsen Broch première på musikalen Next to normal på Det Norske Teatret.

l Herlig blanding

"SKIT I ALLT", Dungen, (Indie Recordings/Subliminal Sounds)

Stefans gladplate

"5 DAGAR I AUGUSTI", Stefan Sundström, (Indie Recordings/National)

Ingenting under

"TEENAGE DREAM", Kate Perry, (Capitol/Virgin)

Annonse