$CUT_ON$Barndommens øy$CUT_OFF$ Debutant Ronnie M. Larsen har lagt handlingen til vestlandsøya der han selv er fra, men fortellingene er oppdiktede.

Kjøp bilde
Terningkast 4

Frodig og fabulerende

Samling av fortellinger, 128 sider Cappelen Damm

Annonse

F-b.no på Facebook

Annonse

Debutboken til Ronnie M.A.G. Larsen (36), ellers kjent som medlem av popgruppen The Margarets, er nok et bevis på at heimstaddiktning kan være universell. Forfatteren har lagt sine fortellinger til sunnmørsøya Giske, der han selv er født og oppvokst. Men typene kunne ha vært fra et hvilket som helst småsamfunn, og scenografien blir frodig og eksotisk.
Historiene i "Offa" dekker tidsmessig 40 år, og hver står for seg. Likevel er det en sammenheng. Figurer dukker opp i flere beretninger osv.
21 fortellinger fordelt på drøyt 120 sider; det vitner om en konsentrert form. Larsen skriver lettlest nynorsk. Han bruker gjerne korthugde perioder, uten at språkrytmen blir stakkato av den grunn. Det hviler en muntlig fortellerstil over det hele, omtrent som historier som fortelles rundt leirbålet. Forfatteren har sans for en finurlig, lett surrealistisk humor, og han evner ofte å gi storyen en overraskende vri, stundom litt à la Roald Dahl.
Iallfall på sitt beste. Noen setninger er imidlertid litt klønete formulert, synes jeg. I stil og form kan Ronnie M.A.G. Larsen dessuten minne mye på etablerte nynorskforfattere som Ragnar Hovland og Rune Belsvik. Men han viser utvilsomt sitt potensial med denne aller første boken.


 

Kommentarer på f-b.no

Erling Omvik

Her kan du fritt komme med synspunkter og informasjon. Vi krever fullt navn. Da blir det mer interessant for andre å lese det du skriver. Trakassering, trusler, hatske meldinger eller reklame aksepteres ikke på f-b.no. Falske profiler utestenges. Vær saklig og vis respekt når du kommenterer.
Les mer om våre regler og moderering.


Bli tilhenger av Fredriksstad Blad på Facebook: