Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

4.000 besøkte Månefestivalen

Kaster inn håndkle
En skuffet Jimmy Olsen konstaterer at publikum sviktet Månefestivalen igjen.

Kaster inn håndkle En skuffet Jimmy Olsen konstaterer at publikum sviktet Månefestivalen igjen.
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Ifølge arrangørene har 4000 mennesker betalt for å gå på årets Månefestival de tre. Det var minst 2000 for lite.

Pressesjef Jimmy Olsen i Månefestivalen vil ikke skylde på publikum.
– Men vi undrer jo oss litt på hva som skal til for å lokke Fredrikstad-publikummet ut av stolene. Vi har aldri hatt et program med en såpass allmenn profil. Vi lagde en festival som burde appellere til alle.
Jimmy Olsen gjentar det han sa søndag kveld om at årets Månefestival blir den foreløpig siste.
– Årsaken er at vi aldri får opparbeidet noe egenkapital. 4000 besøkende ville vært kjempebra for to år siden. Men vi er avhengig av å ha en stigning i besøkstallet for å bygge opp noe egenkapital. Vi kan ikke arrangere støttekonserter i all evighet.

Magisk Wailers

Sier Jimmy Olsen.
Festivalens største suksess var konserten med The Wailers - Bob Marleys gamle backingband. Omkring 1500 mennesker overvar den magiske konserten som varte i nesten tre timer.
Det andre store trekkplasteret - Åge Aleksandersen og Sambandet ble en gedigen skuffelse publikumsmessig. Fredriksstad Blad foretok en rask telling rett før konsertstart og kom til 300 fremmøtte. Da konserten startet kom det ytterligere noen publikummere til og det totale publikumstall var trolig et sted mellom 300 og 500 personer.
Men Jimmy Olsen hevder at det var 750 betalende. Uansett tall - altfor lite i forhold til forventningene.
Månefestivalen har fått kritikk for at de ikke inviterer inn sponsorer på festivalområdet for å bedre på økonomien.
Quartfestivalen er til sammenligning breddfull av stands og bannere fra bedrifter som henvender seg til ungdom.

Ikke noe reklameplakat

Jimmy Olsen sier at Månefestivalen aldri har ønsket å bli en gigantisk reklameplakat.
– Men de som sier at vi ikke inviterer inn sponsorer tar feil. Vi har ønsket en del sponsorer og har blant annet vært i samtaler med Telenor og Tine.
– Men det er ikke bare å inviterer sponsorene. De står ikke i kø og det er ikke så store penger i dette som mange tror. Vi kan få 10.000 til 20.000 kroner fra hver sponsor og da sier det seg selv at du skal ha veldig mange sponsorer før det monner.
Mange har også stilt spørsmål ved om festivalen er blitt for vid og utspredd. Er det nødvendig med fire ulike scener og festival over tre dager?
– For å få støtte fra Norsk kulturråd så må vi defineres som en festival. Derfor er det nødvendig å ha et visst omfang på dette, ellers blir vi kun definert som konsertarrangør og mister støtten på 250.000 kroner, påpeker Jimmy Olsen.
– Noe av vår idé har dessuten vært å skape noe spesielt, en unik festival som publikum ikke finner andre steder. Vi må bare konstatere at noe slikt ikke er liv laga i Fredrikstad, sier Jimmy Olsen.

Publisert tirsdag 14. juni 2005 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 14. juni 2005 kl. 00:00.

Annonse

Kommentarer (0)

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:00 og kl. 23:59

Snarveier

Ut i dag Ut i dag

Se hva som skjer i Østfold... »

TV Guiden TV Guiden

Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover... »

Bildeserier Bildeserier

Se våre bildeserier fra kulturbegivenheter... »

På by På by'n

Se hvem som har vært på byen i helga... »

Filmtrailer: The Kid

Filmtrailer: På vei

Filmtrailer: Micmacs - Det glade vanvidd

Se flere videoer

September
Uke Ma Ti On To Fr
35     1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30      
40              

+ Se alle oppføringer

Smakløst måltid

Regi: Jay Roach Med: Steve Carell, Paul Rudd, Stephanie Szostak, Jemaine Clement m.fl. Norgespremière Komedie 1 t. 40 min.

+ Flere filmanmeldelser

l Herlig blanding

"SKIT I ALLT", Dungen, (Indie Recordings/Subliminal Sounds)

+ Flere musikkanmeldelser

Nærmere italia kommer du ikke

Jeg savner en god italiener i Fredrikstad, sier Smak. – Den i Gågata står det lunsjbar på, og jeg har dessverre sjelden tid til å spise lunsjen min ute. – Jeg tror kanskje det er mer enn en lunsjbar, i hvert fall var det åpent da jeg gikk forbi i går kvel ...

+ Flere anmeldelser

Kultur på tv/radio

3sat: 06:20 Kulturzeit
NRK Alltid nyheter: 07:25 Morgenkåseriet
P2: 08:05 Kulturnytt
3sat: 09:05 Kulturzeit
P3: 10:02 Filmpolitiet

» Gå til TV Guiden

mittfb - lesernes egne nyheterLesernes nyheter
kultur

Røde Kors Nettverksgruppe

Røde Kors Nettverksgruppe setter i gang mange spennende aktiviteter denne høsten. Vi ønsker også kontakt med nye deltakere.

nettverk

Et telt reises på ØstsidenEt telt reises på Østsiden

Det er første gang møteteltet til Jørn Strand er på Østlandet. Jørn Strand er en tidligere narkoman som nå forkynner evangeliet på fulltid.

EyeWitness

4

CRAZY COWBOYS på CAFE OSCARCRAZY COWBOYS på CAFE OSCAR

Cafe Oscar har gleden av å presentere CRAZY COWBOYS

CafeOscar

PLAYLIFE på CAFE OSCARPLAYLIFE på CAFE OSCAR

Cafe Oscar har gleden av å presentere PLAYLIFE!

CafeOscar

Kultur

picasso 720 millioner for en dags arbeid

Et bilde som Picasso brukte en eneste dag på å skape er nå solgt for vanvittige 720.370.000 kroner.

Geir Nilsen Lager gigantjulebord i Kongstenhallen

Kristian Valen er blant artistene som står på scenen når Kongstenhallen pyntes opp til storstilt julegalla 4. desember.

Maos egenrådige danser

Regi: Bruce Beresford Med bl. a: Chi Cao, Kyle MacLachlan og Bruce Greenwood Norgespremière Australsk drama, 11 år 1 t. 58 min.

Smakløst måltid

Regi: Jay Roach Med: Steve Carell, Paul Rudd, Stephanie Szostak, Jemaine Clement m.fl. Norgespremière Komedie 1 t. 40 min.

«Salt», surt og actionfylt

Regi: Phillip Noyce Angelina Jolie, Chiwetel Ejiofor, Liev Schreiber, Zoe Lister Jones m.fl. Norgespremière 1 t. 41 min. 15 år

Korpsene står sammen

Alle skolekorpsene i Fredrikstad har slått seg sammen og bestemt seg for å samarbeide om rekruttering av aspiranter.gjelder antall medlemmer i korpsene. Derfor kjører vi denne kampanjen, forteller leder i Kråkerøy skolekorps, Rino Andreassen.

heidi – Det mest krevende jeg har gjort!

Om to dager har Heidi Gjermundsen Broch première på musikalen Next to normal på Det Norske Teatret.

l Herlig blanding

"SKIT I ALLT", Dungen, (Indie Recordings/Subliminal Sounds)

Stefans gladplate

"5 DAGAR I AUGUSTI", Stefan Sundström, (Indie Recordings/National)

Ingenting under

"TEENAGE DREAM", Kate Perry, (Capitol/Virgin)

Annonse